Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Sezen D KONYALI [Sağlık Köşesi]
 
TANSİYONN
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
sezen
Yetkili Üye102 Cevap
Gönderim - 27/05/2005 :  11:32:29    
Sevgili cansaati dostları kısa bir süreden beri sizlere sağlıkla ilgili bilgiler vermeye çalışıyorum. Ancak bu bilğilerin daha yaralı olması için sizlerin öneri ve isteklerinide bekliyorum. Bu köşenin amacına ulaşması en büyük dileğimdir. Ancak diğer bir dileğimde verilen bilgilerinde çok bilinen yada klasik çizgiler için de olmamasıdır.Hayırlı günler

TANSİYONNN ???
Kanı vücudun en uzak noktalarına kadar ulaştırmak için kalp, kanı belli bir basınçla sürekli olarak pompalamaktadır.
Kalp kasıldığı sırada oluşan kuvvetli basınca büyük tansiyon, kalp gevşediği sırada oluşan basınca ise küçük tansiyon adı verilir. Normal kabul edilen kan basıncı değeri, istirahat halindeki bir yetişkinde 120/80 mmHg’dır.Bir diğer deyişle, büyük tansiyon için normal değer 12, küçük tansiyon için ise 8’dir.
Aslında, tansiyon sürekli sabit kalan bir değer değildir. Hareket ederken ya da heyecanlanınca biraz artabilir, uyurken ve dinlenirken daha düşük olabilir. Bu değişimler normaldir. Ancak, kan basıncının sürekli olarak 140/90 mmHg’nın (14/9’un) üzerinde olması durumunda, yüksek tansiyondan bahsedilir.

HİPERTANSİYONUN GÖRÜLME SIKLIĞI NEDİR?
Hipertansiyon yaygın bir hastalıktır ve her 7 kişiden birinde görülmektedir. Kardiyoloji Derneği tarafından yapılan araştırmaya göre ülkemiz de yaklaşık 11 milyon kişide hipertansiyon bulunduğu tahmin edilmektedir.

TANSİYON NEDEN YÜKSELİR?
Hastaların % 90’ında hipertansiyonun nedeni saptanamaz. Kalan % 10’luk grupta ise ;Böbreğe bağlı hastalıklar ,Hormanal değişiklik ve hastalıkların sebeb olduğu düşünülmektedir.

HİPERTANSİYONUN VÜCUDA ZARARI NEDİR?
Belirti vermemesi mümkün olmakla birlikte, yüksek tansiyon baş ağrısı (ensede),baş dönmesi,çarpıntı,çabuk yorulma gibi şikayetlere yol açabilir. Özellikle şikayetiniz yoksa, yüksek tansiyon hastası olduğunuzu öğrenmenin tek yolu tansiyonunuzu ölçtürmektir.
İster belirti versin vermesin, tedavi edilmeyen hipertansiyon,
Kalp krizi
Felç geçirme riskini artırır
Kalp ya da böbrek yetersizliği gelişmesine yol açabilir.
Hastalık ve sonuşları korkutucu olmasına rağmen tetavisi oldukca kolay bir hastalıktır. Doktorun veriği ilaçları düzenli ve sürekli olarak kullanmak yeterlidir.

HİPERTANSİYONDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALISINIZ?
Siğarayı bırakın,zira siğara kalp krizi riskini ikiye katlar
Kilolu iseniz zayıflayın ve kilo almamaya çalışın
Düzenli beslenin yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durun
Düzenli olarak egzersiz yapın
Sinirlenmemeye çalışın ve kendinize zaman ayırın
Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanın
En önemlisi hastalığınızı kabullenin ve buna göre yaşayın.

izencirci
Yetkili Üye


Izmir
301 Cevap
Gönderim - 27/05/2005 :  12:56:15       
  Sayın Sezen Hanım,
Başladığınız günden beri sağlık köşenizi ilgi ve beyeni ile takip ediyorum.
Ben son günlerde fazla kilolarımdan rahatsız olmaya,şikayet etmeye başlamıştım. Bu hafta içersinde,genel bir muyeneden geçtikten sonra, kan tahlillerimi yaptırarak, diyetisyen kontrolünde bu günden itibaren diyete başladım. Yaşım 50,boyum 1.74, kilom 92.
Tüm bu özel konuları anlatmamın nedeni, benzer şikayetleri olan hemşerilerimize sağlık köşenizde bu başlık altında da önerileriniz olabilir düşüncesiyledir.
Malum yaz başında gazetelerde çeşit çeşit zayıflama proğramları yayınlanmakta.
"Biz Çankırılı erkeklerin hiç estetik kaygısı yoktur". "Her ne kadar bu bu kilolar bize yakışıyorsa da", sağlık açısından dikkat etmeliyiz kanaatindeyim.
Bu nedenle önümüzdeki günlerde konu başlıklarınızdan birisi; OBEZİTE, Fazla kilolar olursa, (her ne kadar; Biz Çankırılı erkeklere yakışsa da) yoğun ilgi çekeceğini düşünüyorum.
Bir "kobay" olarakta size bu konuda yardımcı olabilirim.
Sağlıcakla...

 sayfa başına git

sevkice
Çankırı Gönüllüsü


ANKARA
114 Cevap
Gönderim - 27/05/2005 :  14:35:20         
  Selamlar;
Ben birşey sormak istiyorum. Sezen hanım doktor musunuz?
Sağlık köşesi adı altında bilgi veriyor olmanız çok güzel. Sağlık bilginiz de bunu desteklediği görülüyor.
Bu soruyu sormamdaki amaç İbrahim Bey'in önerisi gerçekleşebilir mi kaygısından. Doktorsanız çok güzel burada sorunlarımızı anlatır ve sizden öneriler alırız. Değilseniz İbrehim Bey'in önerisi gerşekleşemez. Merakım bu yüzden yanlış anlaşılmasın lütfen.
Saygılarımla.
Şevki ÖZTÜRK  sayfa başına git
sezen
Yetkili Üye102 Cevap
Gönderim - 27/05/2005 :  14:36:27     
  Sayın İbrahim bey ilk olarak ilginiz için teşekkür ederim. Sanırım fazla kilolar hepimizin sorunu (her ne kadar; Biz Çankırılı erkeklere ve kadınına yakışsa da) dediğiniz ve bildiğimiz gibi sağlık açısından oldukca kötü sonuçlara sebep oluyor. En kısa zaman da ayrıntılı bir şekilde bu konuda bilği vermeye çalışacağım. Unutmadan kilonuz orta derecede riskli ve tehlike sınırına oldukça yakın aman dikkat edin hayırlı günler.

 sayfa başına git

sezen
Yetkili Üye102 Cevap
Gönderim - 27/05/2005 :  17:13:36     
  Sayın Şevki bey ben doktor değil ebeyim. Bu köşeyi hazırlarken ki amacımız Hemşehrilerimizi sağlık konusunda kısada olsa bilgilendirmek ve hastalanmadan ne gibi önlemler alına bileceğini uzman doktorlardan alınan bilgiler ışığında aydınlatmaktır. İbrahim beyin önerisine gelince bu konuda sadece ben değil bu tip köşelerde yazan birçok insan internet aracılığıyla öneriyi aşan direkt olarak tedaviye gire bilecek hiçbir şey yazamaz. Baştada söylediğim gibi bizim burada yaptığımız tekşey yayınlanmış ve gerçekliği bilimsel olarak kabullenmiş sağlıkla ilgili bilgileri sunmaktır.Hayırlı günler.

 sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye


Izmir
301 Cevap
Gönderim - 28/05/2005 :  00:30:58       
  ÖZÜR DİLERİM,YANLIŞ ANLAŞILDIM...
Ben bir yanlış anlamayı düzelteyim.
Sezen Hanım'ın profilinden doktor olmadığını biliyordum. Ancak temel sağlık eğitimi almış arkadaşımızın sağlık konusunda genel bilgiler vermesi, bunu samimiyetle yapması yerinde ve çok güzel. Bence hiçbir sakıncası yok.
Ayrıca yukardaki yazımda dikkat edilirse, doktor ve diyetisyen kontrolünde diyete başladığımı belirtmiştim. Sezen Hanım'ın fazla kilolar hakkında vereceği "Genel Bilgiler" ilgilenen kişilere yardımcı ve konunun uzmanına müracaat etmek için yol gösterici olabileceğini söylemek istemiştim. Bende doktor,diyetisyen desteği ile başladığım diyet proğramında yaşadıklarımı Sezen hanımın yazdıklarına ilave ederek katkıda bulunabilirim düşüncesindeydim.
"Bilinen bir fıkra: Adamın biri damdan düşmüş, etrafına toplananlar,kırıkçı çağırın, doktor bulalım derken, damdan düşen demişki bırakın kırıkçıyı, çıkıkçıyı, siz bana damdan düşen bir adam bulun demiş.(Burada damdan düşen birinci adam ben oluyorum)
Bu durumda fazla kilolar konusunda ilerki günlerde ben bile yazabilirim.
Sezen hanım lütfen; "Genel Sağlık Bilgilerine" devam edin.
Obezite,(örnek: Bu kelimeyi bilmeyenler şimdi öğrendi.İşte size faydası) fazla kilolar ve sağlık hakkında yazacaklarınızı bekliyorum.
"Her ne kadar biz Çankırılı erkeklere yakışsa da" Benden başkalarının da bu konudaki itiraflarını bekliyorum.
Not:Bu gün 1.gün acaba vazmı geçsem..?

Sağlıcakla kalın...

 sayfa başına git

sevkice
Çankırı Gönüllüsü


ANKARA
114 Cevap
Gönderim - 29/05/2005 :  14:48:52         
  Selamlar
Bende yanlış anlaşıldım yanlış anlamayın dememe rağmen. Sezen Hanım iyi niyetinizi görüyorum. Size burada verdiğiniz bilgiler için teşekkür de ediyorum. Amacınızın bilgilendirmek olduğunu ve bunu sağlık bilginiz ve çevrenizde sağlıkçıların olması ile yaptığınızı gördüğümü belirtmiştim. Ben şuram ağrıyor ne yapalım diye bir şey olur mu olmaz mı diye sordum profilinize bakmadan. İbrahim Bey'e de katılıyorum sakıncası yok. Ben var demedim zaten.
Saygılar  sayfa başına git
sezen
Yetkili Üye102 Cevap
Gönderim - 30/05/2005 :  13:39:21     
  Başta bir birimizi yanlışta anlasak düzeltmiş olmamıza sevindiğimi belirtmek istiyorum. Sayın ibrahim bey obezite hakkında yakında ayrıntılı bir yazı yayınlanacak takip etmenizi tavsiye ederim hayırlı günler.

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git