Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Yüksel ARSLAN [Köşe Yazıları]

ÇİVİTÇİOĞLU MEDRESESİNDEN YENİ SESLER VE İZLER
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
yksl18
Yetkili Üye

Çankırı
72 Cevap
Gönderim - 26/05/2005 :  14:23:50    
ÇİVİTÇİOĞLU MEDRESESİNDEN YENİ SESLER VE İZLER

İlimizin eski ve anlamlı tarihi mekanlarından olan ÇİVİTÇİOĞLU MEDRESESİ şimdilerde tarihin unutulmuşluğunu, terkedilmişliğini ve sahipsizliğini üzerinden atmanın heyecanını yaşıyor. Uzun zamandır terkedilmiş ve bakımsız durumda Olan Çivitçioğlu Medresesi Çankırı Belediyesi tarafından restore edilip otantik ve kültürel bir kimliğe kavuşturuldu. Çankırı belediyesi proje koordinasyon merkezi olarak kültür bakanı Sayın Atilla Koç tarfından açılışı yapılan Çivitçioğlu Medresesi aynı zamanda bir kültür merkezi olma yolunda.Bazı odaları belediye koordinasyon merkezi olarak kullanılan medresede ayrıca Türk Tasavvuf Ve Türk Klasik Musikisi icrâ edilmekte, klasik İslam sanatlarından olan Ebru çalışmaları yapılmakta.Ayrıca şiir ve edebiyat odası olarak ayrılan bir bölümde de Çayasad Ve Çankırının aydın ve entellektüek kesimi tarfından şiir ve edebiyat sohbetleri düzenlenmekte. Ayrıca Çankırı Belediyesi bir görevli tayin ederek hafta içi mesai saatleri içerisinde medreseyi sürekli ve halkın ziyaretine açmış durumda. Bu haliyle içindeki etkinliklerle unutulmuşluk ve terkedilmişliği üzerinden atan Çivitçioğlu Medresesi bu aktivitelerle de bir kültür merkezi olma yolunda. Bütün hemşerilerimizin bu tarihi mekanı yeni haliyle görmeleri, etkinlikleri izlemeleri içeride yerleştirilen ses sistemindeki ney eşliğinde kitap okuyup kendi kültürel dokumuzu hissetmeleri büyük bir kazanım olacaktır kanaatindeyim. Emeği geçenlere teşekkürler.

YÜKSEL ARSLAN

Yüksel ARSLAN

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici

Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 06/07/2005 :  20:21:22         
  Evet, hizmeti yerinde gördük. Yıllık iznimi kullanmak için geldiğim Çankırı'da dün bu Medreseyi gezdim. Bu gün de ailemi götürdüm. İnanın hayran kaldılar. Medrese, 10 yıl önce bizim de içinde bulunduğumuz Vakıf ile depo olmaktan kurtulmuş biraz olsun gün yüzüne çıkmıştı. Ama daha sonraki süreçte yine sahipsiz bir dönem geçirmiş. Ethem Beyden aldığımız bilgilere göre büyük politik ve bürokratik mücadelelerle yeniden Medrese halkla buluşturulmuş. Şimdi Belediyemiz bir görevli tayin etmiş herkesin ziyaretine açık bulundurmaktadır.

Herkesin ziyaret etmesini tavsiye ederim. Yakında yeni resimlerini de yayınlayacağım.

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git

ozanyazar
Yetkili Üye

Ankara
81 Cevap
Gönderim - 07/07/2005 :  15:06:33       
  Çankırı'da bulunup ta diğital fotoğraf makinesi bulunan arkadaşlar, bizler için böyle güzelliklerin ve/veya yeni yerlerin fotoğraflarını siteye ekleseler gayet güzel olur diye düşünüyorum.

(Kendince)SAiR-YAZAR
huzur.sehri.com

Ahmet Ünal ÇAM
KOSE YAZILARI

sayfa başına git

ayyildiz
Çankırı Gönüllüsü

ankara
129 Cevap
Gönderim - 07/07/2005 :  22:06:19       
  Bende sitede gördüğüm yazı üzerine gittim gerçekten çok teşekkürler ediyorum bu duyarlılık için. Önemli bir hizmet ve kazanım.

Şaban AYDIN  sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 08/07/2005 :  18:38:59       
  Geçen yıl Tuz Hakkı Şenliğinde gezeceğmiz yerler listesinde yer alan Çivitçioğlu Medresesini kapısından içeriye bakabilme fırsatı bulmuştuk.

Bu medrese'nin kültür - edebiyat ve şairlerimizin şiirlerinin okunduğu ve sergiye müsait salonunda sanatçılarımızın çalışmalarımızın sergilendiği bir kültür merkezi haline getirmek için Çankırı'daki kültür, turizm dernekleri, Belediye ve Valiliğimizin yıllık bir proğram üzerinde çalışmaları ne güzel olur.
Çankırı'da geçen yıl pazar günü kapalı olan ve Çankırı'ya özgü Yaren evi'ni de gezemedik. Sayın valimizden yaren evinin pazar günü dışında bir gün kapalı olması veya haftanın her günü saat 11-16 arası diyebileceğimiz bir saatte açık tutulması da mümkün olabilir.
Çivitçioğlu medrsesinin açık ve kapalı günleri hakkında bilgi sahibi değilim.
Ümit ediyorum ki o da pazar günü kapalı olmaz.

sayfa başına git

yksl18
Yetkili Üye

Çankırı
72 Cevap
Gönderim - 09/07/2005 :  14:51:32     
  Recep bey, Çivitçioğlu medresesi hafta içi mesai saatlerinde sürekli açık. yakın bir zamanda hafta sonlarıda tamamen açılacak. selamlar.

Yüksel ARSLAN  sayfa başına git

makav
Çankırı Gönüllüsü

202 Cevap
Gönderim - 09/07/2005 :  14:57:54     
  Medresenin yeniden açılması konusunda çaba harcayanları tebrik ederim. Biraz evveliyatı hakkında bilgi vermeniz mümkünmü Yüksel Bey? Yani bu medresenin ilk kuruluşu ve misyonu .Çivitçioğlu adını açarmısınız?

sayfa başına git

yksl18
Yetkili Üye

Çankırı
72 Cevap
Gönderim - 09/07/2005 :  15:49:40     
  şu anda arkadaşlarımızla medresenin vakfiyesinin günümüz Türkçesine çeviri çalışmalarını yapıyoruz. kısa bir süre sonra bu bilgileri aktaracağız. medrese Prof. Süheyl Ünverin bilgilerine göre daha eski. Ancak elimizdeki vakfiyede çivitçizadelerden vakıf. şu anda medrese içinde bir mezar taşının osmanlıca kitabesine bakıldığında bu şahsında çivitçizadelerden Hacı Hafız Edhem efendi olduğu anlaşılıyor.net ve kesin bilgileri çalışmamız bitince medreseyede asacağız, buras,da da yayınlayacağız. yanlış bilgi vermek istemiyorum.

Düzenleyen - yksl18 on 09/07/2005 15:50:25

Yüksel ARSLAN  sayfa başına git

Erhan Metin
Yetkili Üye

Çankırı
30 Cevap
Gönderim - 10/07/2005 :  21:18:14       
  Teşekkür
Çivitçioğlu medresesini tekrar hayata geçiren gönül ve tarih dostlarına teşekkürü bir borç biliyorum. Mevlana Medresesi ve müzesini gezerken hissetmiş olduğum duyguyu bu medreseyi gezerken hissetiğimi söylersem mübalağa yapmış olmam. Ney eşliğinde mistik bir havanın kucağında çay yudumlamak ayrı bir tat veriyormuş meğerse insana. Elinize, kolunuza, gönlünüze sağlık. muhabbetle... vesselam

sayfa başına git

korgun
Çankırı Gönüllüsü

231 Cevap
Gönderim - 20/07/2005 :  00:58:01       
  Hafta sonu Çankırı'daydım...
Çankırı'da çocukluğumun geçtiği Karatekin Mahallesine uğramak artık rutin bizim aile için ve bu defa kimbilir kaç kez gelip geçtiğim güzergahımın üzerinde siteden açıldığını öğrendiğim Çivitçioğlu Medresesini ziyaretde kaçınılmaz tabiki..
Hafta sonu kapalı olduğunu bildiğim halde yinede bir hatıra fotoğrafı çektik önünde. Bu hayırlı hizmeti gerçekleştirenleri bende candan gönülden tebrik ediyorum ve Allah razı olsun diyorum. İnşallah eski Çankırı evlerini restore ederek korudukça kent dokusu içerisinde Medresenin daha da öne çıkacağını düşünüyorum.
Mutlaka hafta sonları da açık olmalı Medrese . Çünkü hafta sonları özellikle Çankırı dışından gelip görmek isteyenler olacaktır .İnşallah bu yıl TUZ HAKKI BULUŞMASI için Çivitçioğlu Medresesinde de bir araya geliriz.
Tüm vesile olanlar tekrar tebrik ediyorum , var olun...

sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git