Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Yüksel ARSLAN [Köşe Yazıları]
 
KENT ÜZERİNE BİR BAKIŞ
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
yksl18
Yetkili Üye


Çankırı
72 Cevap
Gönderim - 22/05/2005 :  17:22:02    
KENT ÜZERİNE BİR BAKIŞ

Çankırı tarihten itibaren fedakâr ve mütevazi bir Anadolu kenti olagelmiştir. bu açıdan bakıldığında bu önemsenecek ve dikkate alınacak bir özellik ve kültürel mirasa sahip çıkma açısından da önemli ve değerli bir özelliktir. Ancak bu fedakârlık ve mütevazilik herşeyde olduğu gibi ölçünün kaçması sonucu yerini zamanla varlığını hissettirememenin etkisiyle kenti yalnızlığa itmiş ve kentin insanları içerisinde yine zamanla özgüven ve girişimcilik ruhunun sönmesine ve toplumsal reflekslerin körelmesine sebep olmuştur. Bu durum zaman içerisinde o derece ileri bir safhaya ulaşmıştırki insanımızın girişimcilik ruhu,yaratıcılığı, mücadele azmi kaybolmuştur. Bu durum ne yazık ki kentimizin kültürü haline gelmiş yanıbaşımızdaki komşu iller kat kat gelişirken İlimiz maalesef yerinde saymıştır.

Ancak son bir yıl içerisinde ilimizde küçümsenemeyecek kıpırdanmalar ve hareketlenmeler yaşanmaktadır. Bu kıpırdanmalar ilimizin dinamizmi açısından önemli kıpırdanmalardır ve her kesim tarafından gönüllü olarak desteklenmelidir. Bu toplumsal destek sağlandığı zaman, arzu edilen il tablosunun karşımıza çıkmaması için hiç bir neden yoktur. bu tarihi bir dönüm noktası olabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz konular açısından Çankırı belediyesi ve Çankırı belediyesi eğitim - kültür müdürlüğünün önemli bir katkısı vardır. Özellikle belediye başkanımız Sayın İrfan DİNÇ'in bu durumun farkındalığı ile bir zihniyet devrimi gerçekleştirmesi açısında oluşturduğu eğitim ve kültür müdürlüğü ve faaliyetleri ilimiz üzerinde çok olumlu etkiler ve dinamizm uyandırmıştır. bu farklılaşma ve gelişme sürecine ideolojik yaklaşım tarzı en büyük zararı verecektir. Bu anlamda objektifliği ve ilimizin geleceğinin düşünülmesi önemlidir. Özellikle son bir yılda ilimizdeki eğitim,külter ve sanat faaliyetlerinde çok büyük bir atılım gerçekleşmiştir. Ve bu atlım diğer kamu kurumları ve dernek, vakıf ve gönüllü kuruluşlarlada desteklenmeye devam etmektedir. Eğitim, kültür ve sanat faaliyetleri bir ilin il(kent )kültürünü kazanmada en önemli etkinliklerdendir.Ve bu etkinlikler zaman içerisinde ilimiz insanın kendi kabuğunu kırmasını, kendi kabiliyetlerini tanımasını ve kendine güven duymasını ve girişim ruhunu kazandıracaktır.

Bu anlamda belediyemiz tarafından 14 mayıs cumartesi günü ilimizde yapılan doğumunun 100. yıldönümünde Necip Fazıl KISAKÜREK sempozyumu yukarıda bahsini ettiğimiz olumlu gelişmeleri en geniş ve verimli biçimleri ile sağlamıştır. İki ulusal gazetenin köşe yazarının iki gün peşpeşe köşe yazılarında ilimizden övgüyle bahsetmeleri çok önemli kazanımlardandır. Tabiki bu sadece bir yönüdür. Diğer gelişimleri, sempozyumun değerlendirilmesini ve yansımalarını detaylı olarak ileride yazmaya çalışacağım.

YÜKSEL ARSLAN

Yüksel ARSLAN

İbrahim AKYOL
Yetkili Üye


Çankırı
63 Cevap
Gönderim - 26/05/2005 :  11:40:07       
  Yüksel Bey;
Çankırı Araştırmaları sitesine hoş geldiniz. Sizden güzel çalışmalar bekliyoruz. Çankırı ile ilgili değerlendirmelerinize katılıyorum. Bir zihniyet devriminden bahsediyorsunuz. Bunun devamının gelmesini, hem de içeriğinin dolu dolu olmasını istiyoruz.
Çalışmalarınızda başarılar diliyoum.

 sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye


Izmir
301 Cevap
Gönderim - 31/05/2005 :  10:43:06       
  Bir de Biz Anlayabilsek...?!

SONRADAN EK: Ben malesef ikinizi de anlayamamıştım. Arada bir itiş-kakış, sürtüşme var. Bunu anladıkta, sebebini anlayamadık.

Düzenleyen - izencirci on 31/05/2005 13:44:55

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git