Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Sezen D KONYALI [Sağlık Köşesi]

ÇOCUK NİÇİN YALAN SÖYLER
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
sezen
Yetkili Üye

102 Cevap
Gönderim - 13/05/2005 :  14:26:04    
Merhaba sevgili Cansaati üyeleri. Bundan sonra Sağlık köşesiyle sizlerle birlikte olacağım. Umarım yayınlayacağımız bu kısa bilğiler sizlere yardımcı olur.

Çocuklar niye yalan söylerler hiç merak ettiniz mi? Başlarda önemsiz gibi görülen ufak yalanlar belkide büyük bir sorunun habercisidir.
Sahtekârlık ve aldatma başta olmak üzere bütün kötü davranışların temelinde yalan söyleme vardır. Çocuklar bazen ard arda yalan söylerler. Niye yalan söylediklerini anlamak gerekir.

Dürüst olmak, küçük yaştan kazanılacak bir özellik olduğu için çocuğuna iyi bir eğitim vermek isteyen her anne-babanın birinci önceliği onun yalan söylemeyen bir birey olarak yetişmesi için gayret göstermek olacaktır.

Çocuklar, soyut kavramları algılamaya başlamaları ile birlikte aşağı-yukarı 7 yaşlarında muhakeme etmeye, 11 yaşlarında da doğru ile yanlışı bir yetişkininkine yakın şekilde ayırt etmeye başlarlar. Yalan söyleme alışkanlığı bireyin başını ileride derde sokabilecek en kötü alışkanlıklardandır. Kişinin, çevresinin güvenini kaybetmesi ve kötü bir şekilde etiketlenmesi başka üzücü davranışlara da kapı açar. Küçük çocukların çoğu bilinçsizce yalan söyler. Bu durumda ‘Çocuktur’ deyip aldırmayınca da alışkanlık halini alabilir.

Hayalle gerçeği ayırt edememek sebebiyle doğru olmayan şeyler söylemek daha çok 3-7 yaşları arasındaki çocuğun gelişiminde, bilhassa duyguların dışa vurumunda çok önemli yeri olan oyun esnasında görülür. Oyun sırasında olsun, olmasın çocuğun hayallerini ‘yalan’ olarak adlandırmaktan kaçınılmalıdır. 7 yaşından sonra çocuğun hayalle gerçeği daha iyi ayırt etmesiyle bu tür davranışlar çocukların çoğunda azalır. Ancak, bazı çocuklar hayallerinin çevrelerindekilerin ilgisini çekmesi üzerine ileriki yıllarda senaryolar üretmeye devam ederler. İlgilenen kişilere hayallerinden bahsederler. Çocuk televizyonda gördüğü kapkaç haberlerinden, bir korku filminden veya rüyadan etkilenerek okulu katillerin bastığını ve bir arkadaşını öldürdüğünü bile söyleyebilir. Yine çocuk öğretmeninin veya arkadaşının kendisini dövdüğünü söyleyebilir. Bu gibi hayal ürünü sözler çocuğun çeşitli nedenlerle anne-babasının ilgisini çekmek istemesi veya dayaktan çok korktuğu için bu korkunun dışavurumu gibi çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Bu korkuların nedeni araştırılmalı, aynı zamanda bir başka kişinin haksız yere itham edilmesine yol açabileceği unutulmamalıdır. Hayalci olduğu için senaryolar üreten çocukların iyi yönlendirilmesi ve hayal güçlerini resim, tiyatro, yazı gibi uygun şekillerde değerlendirecekleri şekilde eğitim almaları yalanı engellemekte etkili olmakla birlikte çocuğun üretken bir şekilde ilgi çekmesi açısından da yararlıdır.

Caydırıcı önlemler alınmalı

Endişe verici olan bir yalan çeşidi de çocuğun bir kazanç elde etmek için yalan söylemesi ve buna çevresindekileri inandırdığını düşünmesidir. Mesela yazılılarda iyi not alamayan bir öğrenci okulda öğretmeninin yazılı yaptığını, yazılıda 5 üzerinden 5 aldığını; ama yazılının kaybolduğunu söyleyebilir. Babasının yeterli harçlık vermediğini söyleyen çocuk dedesinden de harçlık koparabilir. Arkadaşının eşyasını izinsiz alan çocuk bunu arkadaşının kendisine hediye ettiğini söyleyebilir. Bu şekilde davranan çocukta caydırıcı tedbirler alınmazsa bu gibi davranışlar alışkanlık haline gelecektir. Bu sebeple dikkatli bir anne-baba çocuğun hayal ürünü mü, yoksa gerçek şeyler mi söylediğini iyi anlamalıdır. Çocuğu yalana iten sebepler üzerinde durulmalıdır. Çocuk aşırı baskı altında olup korktuğunda da, çok sevgi görüp ilgi çekmek istediğinde de yalan söyleyebilir. Yalana sık başvuran veya hayal ürünü sözler söyleyen çocukları etiketlememek için her hatası yüzüne vurulmamalıdır.

Çocukta neler yalana yol açar?

Çocuğun hayalle gerçeği ayırt edememesi.

Hikaye yeteneğini hayal ürünü olaylar anlatarak ortaya koyması.

Çocuğun, korkularını hayali olaylarla dışarı vurması.

Çocuğun, anne-babasının dikkatini çekmek istemesi.

Arkadaşlarının ve öğretmeninin ilgisini çekmek istemesi

Çocuğun, anne-babanın, öğretmenin ceza vermesinden korkarak yalana başvurması.

Kıskançlık.

DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) gibi bir sebebe bağlı olarak organik ve ruhsal bir sorununun olması.

Büyüdüğünü kabul ettirme isteği.

Kişilik değil, davranış hedef alınmalı

Büyük zatların hayatları ve çocuk edebiyatında Çocuğa yalanın kötülüğünü, anlatan güzel örnekler çoktur. Allah’a inanan bir insanın neden yalan söyleyemeyeceği de ikna edici bir şekilde anlatılmalıdır. Bazı durumlarda çocuğun yalan söylediği çok açıktır ve bu durumda çocukla net bir şekilde konuşmak gerekir. Bunu yaparken çocuğun kişiliği değil, davranışı hedef alınmalı. Aşağılayıcı bir üslup kullanılmamalıdır. Nasihatin az, dinlemenin çok olduğu bir ortam hazırlanmalı. Herşeye rağmen yalana başvuran çocukta dürtü-kontrol bozukluğu olabilir. Bu durumda psikolojik destek sağlanmalıdır.

Düzenleyen - sezen on 01/08/2005 08:39:05

Düzenleyen - sezen on 01/08/2005 08:48:27

Fatih Bayram
Yetkili Üye

Çankırı / Orta
311 Cevap
Gönderim - 13/05/2005 :  15:35:51     
  Sezen Hanım öncelikle köşeniz hayırlı olsun..
İnanıyorum ki sayenizde sağlıklı bir yaşam için gerekenleri öğrenme imkanına da sahip olacağız bu sitede.

Ben çocukları çok severim;bu nedenle ilk olarak msn messengerda görüntü resmi olarak kullandığım bebek resmini eklemek istedim :)

Onların yalanları,dünyanın en güzel en masum yalanları bence...

ademiroz
Yetkili Üye

istanbul
121 Cevap
Gönderim - 13/05/2005 :  17:43:41       
  Sezen Hanım, her geçen gün gelişerek büyüyen cansaati, sağlık köşenizle daha da güzelleşti. Başarılar dilerim.

sayfa başına git

inandikli
Yetkili Üye

istanbul
176 Cevap
Gönderim - 13/05/2005 :  17:59:48       
  Cansaati, seviyeli olduğu kadar etkili ve eğitici bir site. Böyle olduğu için kısa zamanda dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştır.
Sayın Sezen Hanım'ın bu köşesinin sitenin güzelliğini artıracağına inanıyorum.
Hayırlı olsun..

Murat Karaca  sayfa başına git

sezen
Yetkili Üye

102 Cevap
Gönderim - 16/05/2005 :  07:23:34     
  Sayın Fatih Bayram,Ahmet Demiröz ve Murat Karaca tüm güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Elimden geldiği kadar sizlere hem beden hemde ruh sağlığı acısından faydalı bilğiler göndermeye çalışacağım. Ayrıca sayın Fatih bey resim harika ama ne yazıkki başta masum ve güzel olduğunu düşündüğümüz o yalanlar bir süre sonra büyümeye başlıyor. Bir çocuğun ruhsal gelişimi anne karnında başlıyor ve 3 (üç) yaşında tamamlanıyor yani bir insanın karakteri üç yaşındayken ana şeklini almış olur.Bundan sonra oluşan bir çok şey sadece topluma ayak uydurmak için oluşan alışkanlıklardır. Bize şimdilik masum gelen ve güldüğümüz o yalanlar bir süre sonra dikkat ve ilgi çekmek için artarak yenilenecek ve boyut değiştirmeye başlayacaktır.Ne yazık ki buda çocukta ilerde sosyal bir bozukluğa sebep ola bilmektedir. Hayırlı günler.

sayfa başına git

turgut_reis
Yetkili Üye

ÇANKIRI
223 Cevap
Gönderim - 16/05/2005 :  15:06:37       
  Sevgili Sezen hanım'ın böyle bir konuyu ele alıp bilgilendirdiği için teşekkür ediyorum.
Bir sağlık çalışanı olarak daha güzel konuları ele alacağını umuyor saygılarımı iletiyorum.

Çayırpınar''lı  sayfa başına git

sezen
Yetkili Üye

102 Cevap
Gönderim - 01/08/2005 :  09:01:01     
  Birkaç haftadan beri sitemizi ziyarat edemiyordum. Oldukca yogun bir dönem yaşıyordum. Neyse bugün fırsat buldumda nihayet sakin sakin yazma firsatı buldum. Bana ayrılan sağlık köşesinde konuların okunma oranlarına bakınca bu konunun oldukca ilgi gördüğünü farkettim.
Ve sizlere b,ir soru sormaya karar verdim belki bu çocuklarımızı anlamakta ve çözüm bulmakta bizlere bir fikir verir ve evet soruyorum;

Çocukken ençok ne için yalan söylediniz?
ve bahaneniz neydi?
hayırlı günler.

sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü

çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 01/08/2005 :  10:46:13       
  Çocuklar için -aklı ermiyo- diye bir deyim kullanılır. Akıl ermeyince haliylende büyüklerin çok çabuk anlayacağı küçük yalanlar söylenir. Ben kümesten yumurta aşırır sonrada almadım derdim. bahane diye birşeyde yok tabi ben almadım dedinmi o kadar.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git