Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]

BEN DUYMADIM
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 12/05/2005 :  13:23:34      
BEN DUYMADIM

Son günlerde büyük bir gelişme gösteren ülke genelinde ve yurt dışında Çankırılı hemşehrilerimizin birbirleri ile iletişim kurmasında önemsenecek derecede hizmet sunan Cansaati.org sitesinde İlimizde Adalet ve Kalkınma Partisinin Kuruculuğunu yaparak buradan aynı partiden Milletvekili seçilen Sayın İsmail Ericekli’nin partisinden aniden 10 Mayıs 2005 günü istifası ile ilgili olarak bu güne kadar halkına bir açıklama yapmamış olması halkın ve özellikle Çankırılı hemşehrilerimizin merakına mucip olmuştur.

Aradan geçen süre içinde Sayın Milletvekilimizin bir açıklamada bulunmaması sebebiyle de değişik İnternet sitelerinde lehte ve aleyhte yorumlar yapılmaktadır.

Peki, böylesi durumda siyaset yoluyla temsil ettiği insanlara karşı milletvekillerinin bir sorumluluğu bulunmakta mıdır? Evet siyasal sorumluluğu elbet bulunmaktadır. Bu sorumluluğunu da yerine getirmeye mecburiyet derecesinde sorumludur.

Bakınız siyasete bir ömür veren değerli büyüğümüzle 12/02/2005 tarihinde yapmış olduğum bir mülakatta kendisine sorduğumuz soruyu ve verilen cevabı aynen alıyorum.;

“Danimarka'da olduğunuzu öğrendik. Danimarka parlamentosuna bir milletvekilimiz girdi. Bir politikacı olarak politikaya girmek isteyenlere 5 altın kural nedir diye sorsak hangilerini söylerdiniz.
Evet bu beş altın kural neler olmalı, şimdi , bir; doğruluk ve dürüstlük. İki; doğruluğunu zamanında ve yerinde söylemek, Üç; vatandaşı cahil, halim, tahsilli tahsilsiz diye ayırmadan çok iyi dinlemek, Dört; memleketin meselelerini her gün yakinen iç politikada ve dış politikada gelişmeleri takip etmek, Beş; Seçim bölgende ihtiyaç manzumesi ne ise onun halledilmesi neye vabeste ise o bilgi, müşahede, tetkik kavramını yürütmek” (N.OK)

Şimdi yolun ortasında safını değiştiren Sayın siyasimize haklı olarak sormak gerekir, kurucusu olduğunuz partinizden seçime girdiğiniz dönemde halkınıza hangi vaatlerde bulunmuştunuz? Üç yıllık dönem içinde yukarda belirtilen beş altın kuralın hangisini sahiplenebildiniz? Tabii soruları çoğaltarak sorgulamayı sürdürmek mümkündür ve sorgulamakta vatandaşın hakkımıdır? Hakkıdır. Çünkü bir milletvekilinin temsil ettiği topluma bir maliyeti vardır. Bu maliyetin hakkı hangi ölçülere göreve verilebilmiştir?. Bu ve buna benzer sorulara muhatap olunmaması yönüyle safını değiştiren sayın siyasimizin temsil ettiği topluma gerekli açıklamayı yapması da saygısının bir gereğidir.

Elli, altmış seksen yıldan beri birçok milletvekilleri gelmiş geçmiş, belediye başkanları gelmiş geçmiş ama sonunda seni anımsatabilecek eserin varsa onunla yaşarsın. İşte siyasilerimizin bir kısmı da siyasetin bir bölümünü böyle tarif etmektedirler.

Kişi siyaset yapıyorsa elbet benim yaşam biçimimden farklılıkları olacaktır. Ben memuriyetimde görev yerimi değiştirebilirim. Ben tüccarsam yaptığım işin şeklini değiştirebilirim. Mesleğimi değiştirebilirim. Bu yaptığım hareketlerden de kimseye karşı hesap vermekle ilgili mecburiyetim yoktur. Çünkü ben seçtiğim mesleğe kendimi yönlendireceğim zaman kimseye sizler için şu işi yapacağım diye bir vaadim olmamıştır. Fakat siyasete giren kişiler mensubu olduğu siyasi partinin geliştirdiği politika yönünde halkının ikna etmek suretiyle ya taltif görür veya ileri sürdüğü fikirler benimsenmez ve iktidar olamaz. O nedenle, Sayın Milletvekilimizin suskun kalmakla hakkında fısıltı gazeteleri ile senaryolar üretilmektense bir an önce gerekli açıklamanın tarafından yapılması gerekmektedir.

Ancak, istifa ile ilgili beklenen açıklamanın gecikmesi olayı Sayın siyasimizin ,mensubu olduğu siyasi partiye geri dönüşüm işareti olarak da algılanabilir. İhtimalini ortaya koymaktadır.

Bu nedenle, insanlarımızın değişik yer ve mekanlarda kendi düşüncesine göre kişiyi önce itham edip sonra imha etme yöntemi tamamen yanlış olacağından, sayın siyasimizin bir an önce ve öncelikle temsil ettiği bölge insanına mutlaka istifası ile ilgili hareketinin haklılığını gösterir bir açıklama yapmasının gerekli olacağıdır.

Nurettin Derelli
12/05/2005

Düzenleyen - derelli on 12/05/2005 13:26:09

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici

Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 12/05/2005 :  14:51:43         
  Sayın Derelli'nin öngörüleri doğru çıktı. Son dakika haberi;

Erdoğan ile görüştü geri döndü AKP'den dün istifa eden Çankırı Milletvekili İsmail Ericekli, partisine geri döndü. Ericekli'nin dönüş kararında Başbakan Erdoğan ve grup yöneticileriyle yaptığı görüşme etkili oldu.

AK Parti Grup Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ericekli'nin Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve grup yöneticileriyle yaptığı görüşmeler sonucunda sıkıntı ve şikayetlerinin dikkate alınmasının ardından istifasını geri aldığı belirtildi.

Ericekli'nin “AK Parti ile ülkenin aydınlık geleceğine yürüme kararlılığını bir kez daha sergilediği” ifade eden açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Düne yaslanarak, bugüne basarak ve geleceğe bakarak devam eden bu yürüyüş, aziz milletimizin istenilen refah düzeyini yakalamasına, öznesi millet iradesi olan bir demokrasinin bütün kurum ve kurallarıyla kurulmasına kadar el ve gönül birliği içinde sonuna kadar devam edecektir.”

Ericekli'nin kuruluşundan bu yana AK Parti'de görev aldığı, kurucu il başkanlığı yaptığı sonra da milletvekili seçildiği kaydedilen açıklamada, “Gerek genel, gerekse yerel siyasi faaliyetleriyle temayüz etmiş değerli ve çalışkan bir milletvekilidir” denildi.

Ericekli'nin istifasını geri almasının AK Parti'nin milletvekili sayısı 356'ya yükselirken, bağımsızların sayısı 7'ye indi. TBMM'deki son sandalye dağılımı şöyle:

AK Parti: 356
CHP : 162
ANAP : 10
DYP : 7
SHP : 5
HYP : 1
Bağ : 7
Boş : 2

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye

Izmir
301 Cevap
Gönderim - 12/05/2005 :  15:01:51       
  Tebrikler Sayın DERELLİ öngörü dediğin bu kadar olur. Cansaati sayenizde gündemin önünde.

Çankırı'nın bu günlerde birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Bu son habere sevindim. Dilerim ÇANKIRI için hayırlı olur. Çankırı'yı unutanlar bu vesile ile hatırlamış ve önemini kavramış olsunlar.
İbrahim ZENCİRCİ

sayfa başına git

ozanyazar
Yetkili Üye

Ankara
81 Cevap
Gönderim - 13/05/2005 :  07:23:08       
  Haberi duydugumda üzülmüştüm. Bazı kurumlarda Çankırılıların üst yönetimlerden uzaklaştırıldıklarını duyduğum için acaba bu konuda bir tepki mi düşünüyor, doğrusu fazla da emin olamıyordum.
Ayrıntısını fazla bilmesek de tatlıya bağlanmasına sevindim.

(Kendince)SAiR-YAZAR
huzur.sehri.com

Ahmet Ünal ÇAM
KOSE YAZILARI

sayfa başına git

ademiroz
Yetkili Üye

istanbul
121 Cevap
Gönderim - 13/05/2005 :  08:43:33       
  Çarşamba günü istifa haberini ilk duyduğumda, "Umarım, Sayın Vekil'in istifasının nedeni, Çankırı'nın menfaatleriyle ilgili bir endişesidir" demiştim.
İstifasını geri aldığını öğrenince de şöyle diyorum:
Umarım, Sayın Vekil'in istifasını gerektiren Çankırı'nın menfaatleriyle ilgili endişesi giderilmiştir.

sayfa başına git

imge
Yetkili Üye

ankara
31 Cevap
Gönderim - 13/05/2005 :  12:03:19       
  Sayın Derelli,
Sayın Vekilin kararı umarım Çankırı için hayırlı olur. "Sezgilerinizin bu kadar kuvvetli oluşu yıllardan kazandığınız deneyimlerin boşa gitmediğinin kanıtıdır." diye düşünüyorum.  sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git