Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Genel Konular (Çankırı ile ilgili olmayan)
 
BÖLÜCÜBAŞI YENİDEN YARGILANACAK..!
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Fatih Bayram
Yetkili Üye


Çankırı / Orta
311 Cevap
Gönderim - 12/05/2005 :  12:12:43    
AİHM: Öcalan yeniden yargılanmalı..!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Büyük Dairesi, bugün açıkladığı gerekçeli kararda, terör örgütünün başı Abdullah Öcalan'ın tekrar yargılanmasını veya dava dosyasının yeniden açılmasını tavsiye etti.

Gerekçeli kararda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin adil yargılanma hakkının 6'ıncı maddesinin 1'inci fıkrasının ihlal edildiği ifade edildi.

Kararda, bağımsız ve tarafsız mahkeme hakkı ile savunma hakkının ihlal edildiği yolundaki görüşün 6'ya karşı 11 oyla alındığı bildirildi.

Gerekçeli kararda, bağımsız ve adil yargılanma hakkıyla ilgili Türkiye'nin ihlalde bulunduğuna yönelik daha önceki davalara atıfta bulunuldu ve bu kararlarda mağdur kişinin tekrar başvuruda bulunması halinde gecikme olmadan yeniden yargılanmasına ilişkin tavsiyelere dikkat çekildi.

Türk diplomatik kaynakları, yeniden yargılanması dışında tekrar dava dosyasının açılması yolundaki tavsiyenin, hukuki süreçte Türkiye'nin işini bir ölçüde daha kolaylaştıracağı yorumunu yapıyorlar.

AİHM'nin kararının, Avrupa Konseyi'nin karar organı Bakanlar Komitesi tarafından ele alınacağına ve son kararı bu komitenin vereceğine dikkati çeken kaynaklar, son durumun bu komitedeki müzakereler sonucunda açıklık kazanacağını kaydettiler.

Bu arada diplomatik kaynaklar, ''Öcalan'ın, cezaevinde tecritte bulunmasından dolayı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 5'inci maddesinin birinci fıkrasının ihlal edildiği'' yolundaki başvurunun mahkeme tarafından reddedilmesinin önemli olduğunu belirtiyorlar..

kaynak:mynet

_________________________
Herşey Çankırı İçin...

sezen
Yetkili Üye102 Cevap
Gönderim - 13/05/2005 :  13:48:02     
  Yargılılansın bakalım avrupa da adalet varmışmıda bizim adaletimizi doğru bulmuyorlarmış. Yeniden yarğılansında normal bir cezaevine konsun o zaman görürler sanırım adaleti

 sayfa başına git

inandikli
Yetkili Üye


istanbul
176 Cevap
Gönderim - 13/05/2005 :  17:20:24       
  Abdullah Öcalan yani Apo zaten sanki tatil yapıyor gibi yatıyor bizim köşk gibi cezaevinde. Bir söz vardır ya hani oynarken çulunu yırtmasın. Adil bir yargılama isterlerse onu şehit ailelerinin eline verin bak nasıl adil yargılanıyor..

Düzenleyen - inandıklı on 13/05/2005 17:21:30

Murat Karaca  sayfa başına git

salo18
Okur


ankara
12 Cevap
Gönderim - 15/05/2005 :  17:36:09     
  bu konuya el atmanız gerçekten güzel sayın inandıklı haklısınız aslında terör ele başı öcalanı şehit ailelerin eline verdiğimizde eminim ki kemikleri bile kalmaz ama durum öyle değil bir hukuk devletinde yaşıyoruz ve bunun gereği olarak kurallara uymamız gerekir.AİHM adil yargılanmadı dedi tekrar yargılanmasını rica etti:) AB tarafından el üstünde tutulan AİHM in bu bağlayıcı olmayan kararını uygulayalım . ama bu konuda AİHM in ve sizlerin dediği gibi adil yargılayalım imralı daki lüks dairesi yerine NORMAL bir hapishaneye gönderelim (başka yere gitmesi düşünülemez) adillik o zaman görülecektir.

salih erdoğdu
--------------  sayfa başına git

nuri lafci
Yetkili Üye


Ankara
153 Cevap
Gönderim - 16/05/2005 :  14:06:46     
  Bebekleri katletdiren katleden,Kürt kızlarının dağlarda namusunu kirleten,sözde kürtlerin savunuculgunu yapan fakat köylerini ateşe veren,Askerlerimizi şehit eden,Devletimizin bayrağına saldıran, Türkiye Cumhuriyeti gibi büyük bir Devleti yok sayan,apo gibi katil terörist için,AİHM yargılansın diyorsa ben ne diyeyim.

Düzenleyen - nuri lafci on 16/05/2005 15:27:43

lafcigil  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git