Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Mustafa ÖZ [Köşe Yazıları]
 
Annelerimizin Günü
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
moz14
Yetkili Üye


BOLU
43 Cevap
Gönderim - 09/05/2005 :  11:50:08      
ANNELERİMİZİN GÜNÜ

Önce şu hususu iyi tespit etmemiz gerekiyor.Kapitalist sistem devamlılığını sağlamak için her şeyi fırsat olarak görüp; Bu fırsatı değerlendirmeye kalkıyor. Anneler günüde bu sistemin icat ettiği; Ancak en anlamlı günlerden birisi. Bu sisteme göre anneler gününde Alış-veriş olsun yeter...! gerisi çokta önemli değildir...!
Oysa annelik gibi anlamlı ve kutsal bir kavram bir günde kullanılarak bitirilecek bir kenara atılacak bir şey değil. Anne olan bu duygusunu sevgiyle, şefkatle, merhametle, korumacılıkla, özveri ile bir ömür boyu sürdürürken bizlerin belli günlerde Annelerimizi hatırlaması güzel ama yeterli değildir.
İnancımız gereği yüce dinimiz Annelerimize karşı sevgi ve hürmet göstermemizi emretmektedir. Eğer anne- babanız sizin yanınızda ihtiyarlarsa; ONA OF BİLE DEMEYİNİZ diyor Allah...!
Her yönüyle örnek alınması gereken Peygamberimiz Hz. Muhammet ise; << cennet anaların ayağının altındadır>> buyuruyor.
Her birisi uzun tecrübe birikiminin sonucunda ortaya çıkmış Ata sözlerimizden birisinde ise;<< Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar >> diyor.
Ben babalığı yaşayan birisi olarak çocuklarımın bazı hareketlerine karşı tahammül gösteremeyip tepki verirken; Eşim onlara daima anlayışla ve şefkatle, tahammülle yaklaşıyor. Bu duyguyu anlamak için anne olmak gerek. Doğduğundan itibaren çocuğunun üzerine titreyen, her türlü ihtiyacını karşılamada bencil davranmayan, Tehlikeye, yokluğa, açlığa karşı yavrusunu koruyup kendisini kalkan yapan tek varlık annedir. Bu sadece insanların anneleri için geçerli değil. Hayvanlar alemindeki anneler içinde geçerlidir...!
Anneler gününde güzel şeylerden bahsetmek gerekli görülebilir. Ancak dünyadaki gerçeklerden de bahsetmeliyiz...!
Dünyada açlık ve sefalet sonucu yaşamını yitiren milyonlarca anne ve çocuğunu unutmamalıyız.
Annelik duygusunu yaşamak üzere hamile kalmış; Hamileliğinde ve doğumda ilgisizlik nedeniyle hem kendi, hem de çocuğunu kaybetmiş anneleri unutmamalıyız.
Kendi isteği dışında ( tecavüz ve benzeri olaylarla) anne olmaya zorlanıp sokakta bırakılmış kaderine terk edilmiş anneleri unutmamalıyız.
Savaşın acımasızlığı sonucunda; Evlatlarını kaybetmiş, sokak çocuklarına bakmak zorunda kalan anneleri unutmamalıyız.
Çocuklarını yetiştirmiş, ihtiyarlamış tam bakıma muhtaç olduğu anda terk edilen annelerin dramını unutmamalıyız.
En değerli varlığı olan yavrusunu, Vatan , millet ve bayrak için kaybetmiş şehit analarının feryadını unutmamalıyız.
Anneler gününü kutlayalım, Annelerimize hediyeler alalım çok güzel...! Hayatın gerçekleri ile yüzleşmekten de kaçmayalım.
Bizim için yemeyip yediren, giymeyip giydiren, biz uyuyalım diye uykusuz kalan, Biz mutlu olalım diye ıstırap çekmeyi zevk bilen annelerimize sevgimizi ifade etmek için bir yılda bir günü beklemeyip; Her an, Her gün bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Annelerimiz belli günlerde hatırlanıp unutulacak varlıklar değildir. Onlara ömür boyu saygı, sevgi ve hizmet etmeliyiz. Onlar buna en layık yüce varlığımızdır.
Onlar; Başımızın tacı, dertlerimizin ilacıdır;
Yaşadığımız dünyada tüm güzellikler vahşice ( Dünya ile birlikte ) yok ediliyor. Yerine ondan daha güzel bir şeyde konulmuyor. Annelik duygusu anneye olan sevgi, Çocuk sevgisi, büyüklere saygı ve hürmette hızla yok edilen değerlerin başında geliyor...!
Her türlü yokluk ve sefalet içinde beni yetiştirip bu günlere getiren; 94 yaşında kısmi felçli yaşamını yanımda sürdüren annem...! Keşke elimde bir güç olsa da seni o eski güzel günlere geri götürebilsem...! Doğmak, büyümek, ihtiyarlamak ve hakka yürümek hayatın gerçeği.
Anne ve baba olmak diğer gerçeği Ne mutlu anne olabilenlere, ne mutlu annesini, babasını sevgiyle, saygıyla yüceltebilenlere...!
Annelerimizin günü kutlu olsun...!

Mustafa ÖZ

Mustafa ÖZ


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git