Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 DİĞER DERNEK ve STK'LAR
 
STK Rehberine Siz de Derneğinizi Ekleyin
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 28/04/2005 :  08:37:08        
Üç bin ikiyüz altmış sekiz STK bir platformda

Türkiye’de STK’ların dünü, bugünü, yarını: www.stkrehberi.org

Tarih Vakfı, Türkiye’ye yeni değerler katmayı amaçlayan 3268 sivil toplum kuruluşunu sanal bir platformda bir araya getirdi.

Türkiye’de tarih bilincinin yerleşmesi için yıllardır sürdürdüğü önemli çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Tarih Vakfı, sivil toplum kuruluşları camiasının bir üyesi olma bilinciyle ve sivil toplum hareketinin gelişip kendi alanını örgütlemesinde üzerine düşen görevleri aktif biçimde yerine getirme sorumluluğu gereği, kendisi gibi toplumsal fayda sağlamak üzere kurulmuş olan 3268 sivil toplum kuruluşunu, interaktif bir sanal platformda bir araya getirdi: www.stkrehberi.org.


21 Nisan günü birçok farklı sivil toplum kuruluşu (STK) yetkilisinin hazır bulunduğu bir toplantı ile tanıtımı yapılan ve Türkiye’nin STK haritasını çizmek, STK’ların kendi aralarında iletişimini kolaylaştırmak ve teşvik etmek açısından da son derece değerli bir kaynak olan bu platform, aynı zamanda kitap olarak da basıldı: STK Rehberi 2005.


STK’ların amaçlarına ulaşmaları için daha verimli çalışabilmelerinin koşullarından biri, yerel ve ulusal düzeyde medya ile yakın ilişkiler kurmaktır. Ülkemizde STK’ların bilinirliğini artıran, STK’lar arasındaki iletişimi kolaylaştıran ve bu tür örgütlerin gelişimine katkı sağlayan ulusal bir STK merkezinin bulunmaması, büyük bir eksiklik yaratıyor. Bu eksikliği gidermek amacıyla, Tarih Vakfı tarafından hazırlanan sanal platform www.stkrehberi.org hem 3268 STK’yı bir araya getiriyor, hem de bu STK’larla ilgili birçok veriye zahmetsizce erişmeyi ve STK dünyası ile ilgili çarpıcı istatistiklere ulaşmayı mümkün kılıyor.


Kitap olarak da basılan bu platformun en büyük özelliklerinden biri, oluşturulan veritabanının İnternet üzerinden paylaşıma açılması ve sürekli güncellenmesi. Dünya Bankası, OSIAF (Açık Toplum Enstitüsü – Türkiye), Yerel Gündem 21 ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından desteklenen bu çalışma, bir yandan en güncel verileri sunarken, bir yandan da yeni STK’ların kendilerini kolayca bu veritabanına kaydedebilmeleri sayesinde genişleyerek tüm STK’ları kapsama amacına yaklaşıyor.

www.tarihvakfi.org.tr
www.stkrehberi.org

Ahmet GÜLŞEN


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git