Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]

BİR UFAK KIVILCIM
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 23/04/2005 :  09:18:53      
BİR UFAK KIVILCIM
Nurettin DERELLİ

Çankırı’nın gelişimine büyük destek verecek olan Turizm Sektörünün ilk adımını yine hemşerilerimizden Melih Pekmez atmış oldu. Sahibi olduğu Frekans Seyahat Acentesi’nin ilk şubesini 22 Nisan 2004 günü Turizm Haftası içinde Çankırı’da Sayın Valimiz ve eşi hanımefendinin katılımı ile açılışı yapıldı.

Artık Çankırılı Ülke içi ve Ülke dışı her tarafa bu acentenin düzenleyeceği turlarla uçak dahil katılabilecek, başka illerden bu firma tarafından düzenlenen turlarla Çankırı’mıza gezi ve konaklamalı olarak gelebilecek. Bu demektir ki Çankırılı insanımıza seyahatlerinde yep yeni bir pencere açılmış ve güven içinde seyahatlerini yapabilecektir. Açılışta ilk tur için ilk kaydını yaptıran kimdir dersiniz? Sayın Valimizin değerli eşi hanımefendidir.

Evet, Çankırı hizmet sektöründen bir kıvılcım almıştır. Değerini bilir ve kendi alt yapılarını kısa sürede tamamlayabilirse bu hizmet sektörünün dünyaca kabul görmüş getirisindeki nimetinden faydalanabilir. Yok alt yapı hizmetlerini tamamlamaya lüzum görmezse sabah bu atılan ilk kıvılcımda başka yerlere kaydırılır Çankırılı da yaşam kalitesindeki mevcut düzenine devam eder.

Bu Seyahat Acentesinin açılışına Devlet olarak Sayın Valimiz Ali Haydar ÖNER büyük destek vermiştir. Belediye çalışanları büyük destek vermiştir. Şayet bu çeşit kuruluşların Valisi olduğu ilin gelişimine katkısı olmayacaksa Valilik ve yerel yönetimimiz neden destek versinler. Ama bunu işletmenin yaşatılması ve geliştirilmesi yenilerinin başka hemşerilerimizce oluşturulmasına ön ayak olunması olgusu ilk kez olmaktadır. Umuyor ve diliyorum ki bu sektörden birçok insanımız nasiplenecektir. Hem de küçümsenemeyecek ölçülerde. Turizmle ilgili birçok düşüncelerimi geçmiş yazılarımda vermeye çalıştım. Konunun iyi anlaşılması yönüyle de zaman zaman siz değerli okurlarımı rakamlara boğdum. Umuyorum turizmin en tatlı getirisi konaklamadan Çankırılı nasibini alır ve alt yapılarını süratle yerine getirir. Mevcut durum ile Turizm Sektöründe aranan niteliklere uygun hiçbir alt yapısı bulunmayan İlimizde bu eksiklikler giderilir. Nereden biliyorsun diye söylenen hemşerilerime bu sektörün eğitim kademesinde verdiğim hizmetteki gözlemim derim. Sık periyotlarla Halk Eğitimi Merkezlerimizde, Turizm Otelcilik Okulumuzda (Ilgaz ve Merkezdeki) halk, eğitime tabi tutulur, buralarda bilgilendirilir. Yoksa kara düzen sistemle aranan niteliklere ulaşılması imkansızdır.

Çankırı için dünden bu güne ilimizin gelişiminin bir ayağının Turizm Sektörü olduğu söylenegelen alt yapı içinse Valiliğimizin ve yerel yönetimimizin gayretlerini değerlendirecek olan ve bu gayretleri getiriye dönüştürecek olan vasıtada bulunduğuna göre, topyekün eğitimli bir şekilde tüm yerel yönetimlerimiz, ilçe yöneticilerimiz artık diğer Turizm Seyahat Acentelerine ilimize ilçemize turist getirir misiniz diye ricacı olmayacak, kendi evladından kendi yetiştirdiği evladından bunu haklı olarak isteyecek, ama bu sektörün eğitimi içinde bulunan birisi olarak önce halkın alt yapısı olan bu alanda eğitimlerini vererek bu sektör için hazır hale getirilmesi büyük önem kazanmaktadır. Otelcilik ve Turizm Eğitimi veren okullarımızdaki eğitim kademesine bundan böyle büyük görev düşmektedir. Artık yöneticilerimizin buralarda meslek eğitimi veren öğretmenlerimizi mesleği ile ilgili başka eğitim alanlarında sıklıkla çalıştırması önem kazanmaktadır. Yapacakları hizmetin karşılığının ödenmesine mevzuatları yeterlidir. Ama ita amirlerinin gayreti büyük önem kazanmaktadır.

Özetle, Çankırı’mıza bu hizmeti getiren Frekans Turizm Acentesi Yöneticisi Sayın Melih Pekmez’e, Acente yöneticilerine, açılması için şahsi çabası bulunan Sayın Valimize ve Belediyemiz görevlisi Sayın Ethem Yenigürbüz’e içtenlikle teşekkür ediyor. Çankırı insanımıza layık olan bu hizmetin hayırlı olmasını diliyorum.

www.frekansturizm.com
e-mail:info@frekansturizm.com

23/04/2005
Nurettin Derelli

Düzenleyen - derelli on 24/04/2005 14:56:28

TahsinMelan
Yetkili Üye

Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 24/04/2005 :  16:18:02       
  Sayın Dereli çok güzel bir konu başlığı kullanmışsınız. Kutlarım sizi. Gerçekten “bir kıvılcım” ile karşı karşıyayız. İşte bu kıvılcımlar değil midir, hektarlarca ormanı kaşla göz arası yok edecek yangınlara dönüşen? Bir kıvılcım misali dilimize giren yabancı sözcüklerin işlevi de aynı değer taşımaktadır. Üstelik bu kıvılcımın başlatacağı yangın bölgesel olmayacağı gibi söndürülemeyecektir de. Bir vatanı, ulusu yakıp kül edecek, tarihten silecektir. Dış güçlerin yüzyıllardır bizlere yönelik beslediği süslü emelleri işte bu kültürel yazlaşmanın sonucu gerçekleşecektir. Buna fırsat vermeyelim.

Adını ettiğiniz, tanıtımını yaptığınız bu gibi girişimlerin desteklenmesi elbette çok güzel ve ileriye dönük gelişim göstergeleridir. Konu Çankırı’ya hizmet ise elbirliği ile desteklemek gerekir.

Bu hizmetleri sunan ve destekleyenleri ben de candan kutlamak, hayırlara vesile olmasını dilemek isterim. Ama ne zaman? Evet şimdilik bu dileklerimi saklı tutuyorum. Aslında bunu yetkili makamların da yapması gerekirdi. Ama maalesef her konuda vatan, millet, Sakaryacı olan bizler bazı gerçekleri göremiyor veya bunun önemini kavramakta gecikiyoruz.

Şimdi bu yazdıklarımı okuyup -belki kızıyor- sözü nereye bağlayacağımı merak ediyorsunuz. Beni tanıyan, yazılarımı okuyan ve çalışmalarımı bilen dostlar ise çoktan derdimi, geleceğim noktayı görmüşlerdir. Evet konuyu, dilimize, dil kirliliğine, dile saygısızlığa, dilimizi dumura uğratmak –bilinçli/bilinçsiz- isteyen anlayışa dikkat çekmeye getireceğim. Özel yazılarım arasında yer alan “DİL ve BAYRAK” konusunu umarım çoğunuz okumuşsunuzdur. Okumayanların bu vesileyle okumalarını rica ediyorum. Ay-yıldızlı al bayrağımıza gösterdiğiniz hassasiyetin zerresini dilimize göstermiyoruz. Unutmayalım ki dilimiz giderse bayrağımız haydi haydiye gidecektir. Günümüzün en büyük savaşı kültürel alandaki yozlaştırmaları gündeme taşıyarak, güdümleyerek gerçekleştirilmektedir. Allah’a şükür, şu anda yurdumuz, ulusumuz üzerinde oynanan satranç düzeni oyunu göremeyecek kadar benliğimizi, irademizi yitirmedik. Hamleler Bizans oyunlarınca bilinçli ve organize bir şekilde yapılmaktadır. Sağ-sol, Kürt, Ermeni, Alevi vb. derken yapılan hamlelerde her şey mübahtır. Tek yol millî birlik ve bütünlüğü bozmaktır. Ondan sonrası çok kolay gelecektir. Son hamle kalmıştır bu da : “şah-mat”. Ama biz bu oyuna gelmeyeceğiz.

Beklerdim ki bir yetkili çıksın, sorsun ne demek “frekans”, neden, niçin?
Eğer bu kuruluş Çankırı adına, Çankırı’ya hizmet adına, Çankırı’nın sesini duyurma adına ortaya çıkıyorsa bunun bir göstergesi olması gerekmez mi? Bana bu FREKANS sözcüğünü Çankırı adının yanına yakıştığını söyleyecek bir Allah’ın kulu çıkabilir mi? Nerede Çankırı tanıtımına hizmet için can atanlar. İşte size fırsat. Hadi bu kuruluşa öyle bir ad bulun, bunu kabul ettirin ki onu duyduğumda taaa burnumun direğinde sızım sızım Çankırı hissettirsin. Ama bunun “frekansla” olmayacağı kesindir.

Burada defalarca yazdım,dilimize saygı anlamında katkılar bekledim. Sadece sözde kalan desteklerin dışında hiç bir girişim göremedim. İsterdim ki bu bildiride bu konu da göz önüne alınsın. Dilimizi kirleten "frekans" vb. sözcükleri alkışlarla, tebriklerle kabullenirsek bunun sonu nereye varır? Bu girişimlerin Çankırı’ya hizmet amaçlı olduğuna vurgulamaya çalışmak dilimize yapılan en büyük hakarettir. Bunda ısrar etmek en büyük aymazlıktır.

Öncelikle bu kuruluşun yetkilisi Sayın Melih Pekmez’i, sonra yetkili makamları, bu konuda duyarlı olmaları, gerekeni yapmaları için; diline sahip çıkmak isteyen bir Çankırılı olarak, göreve davet ediyorum.

En kısa sürede teşekkürlerimi ve kutlama bildirimi yazmak umuduyla.

NOT: Sayın yetkililer, tanıtmalığınızda yer alan “acenta” sözcüğünün yazımı yanlıştır.

Saygılarımla
Tahsin MELAN

www.dilimiz.com
www.imla.tr.cx (İmlâ Kilavuzu)
www.trvar.tr.cx (Türkçe Karşılıklar)  sayfa başına git

imge
Yetkili Üye

ankara
31 Cevap
Gönderim - 25/04/2005 :  12:01:28       
  Sayın Melan yazınızda kullandığınız "hassasiyet", "mübah" ve "hakaret" sözcükleri de Türkçe değil. Onların yerine ne kullanalım?

Hülya Şasmaz  sayfa başına git

TahsinMelan
Yetkili Üye

Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 25/04/2005 :  13:45:14       
  Sayın İMGE, bu tip sorulara alışkın olduğum için pek şaşırmadım. Zaten en iyi savunu saldırıdır derler. Şimdi ben de size aynı yöntemle cevap vereceğim. Bir soruyla.
Şanlı tarihimizde sizi temsil eden, dilinizi yansıtan Osmanlıcadan günümüze kalan; henüz canlılığını koruyan, kullanılan sözcükler mi sizdendir, yoksa "frekans" vb. sözcükler mi? Dilde dışlamacı (tasfiye) olmak bir nevi insanın aslını, Osmanlı torunu olduğunuzu dışlamak gibi bir şeydir. Yıllarca dilime, iletişim kurmama hizmet etmiş bu sözcükleri sırf Osmanlıca (bakın Arapça, Farsça demiyorum. Çünkü onlar artık bizim olmuşlardır) olduğu için dışlamanın mantığını açıklayabilir misiniz?

“Frekans” bir fizik terimi olup aslen Fransızca kökenlidir. Anlam olarak da (TDK sözlüğünden aynen aktarıyorum.) “Ses, dalga vb.nde birim zamandaki titreşim sayısı, sıklık.” Kavramlarını yansıtır. Bakın dilimizde ne güzel karşılığı var var: “titreşim”

Oysa biz bu “frekans” sözcüğünü nasıl kullanıyoruz dersiniz? İşte bir örnek: “Seninle frekanslarımız uyuşmuyor.” Şimdi bana bunun mantığını açıklayabilir misiniz? Saçma sapan bir ifade tarzıdır. Aslında anlatılmak istenen çok kısa ve öz olarak şudur: “Seninle anlaşamıyoruz.” Eskilerin deyimiyle “hâletiruhiyemiz uyuşmuyor”.

Şimdi siz bana, Türkçe olmadığını (sanırım aslında yabancı kökenli demek istediniz) söylediğiniz "hassasiyet", "mübah" ve "hakaret" sözcüklerinin duygularınızı ifade etmede nasıl bir yanlışlığa yol açtığını açıklayabilir misiniz? Kaldı ki bu sözcükler dilimize hiç bir şekilde kötülük yapamaz. Süreç tamamlanmıştır. Çok kısa bir süre sonra dil bunları zaten emekliye ayıracaktır. Esas sorun eşikten adımını atan “frekans” türü sözcüklerin dili işgale başlamasıdır. Duygusal değil bilimsel olmak zorundayız.

Saygılarımla
Tahsin MELAN

Konuya ilişkin yazı:

http://www.cansaati.org/topic.asp?TOPIC_ID=925&FORUM_ID=46&CAT_ID=4&Topic_Title=D%DDLE+SAYGI%2C+KEND%DDNE+SAYGI&Forum_Title=Tahsin+MELAN+%5BK%F6%FEe+Yaz%FDlar%FD%5D

www.dilimiz.com

derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 25/04/2005 :  14:07:10       
  Tahsin bey kardeşim;
Konunuzda gündeme taşımaya çalıştığınız kelime kökenlerini lütfen başka bir bölümde isterseniz sizin kendi köşenizde gündeme getiriniz. Bu sayfada benim gündeme getirdiğim Çankırımızda aç açık insanlara bir ekmek kapısının daha açıldığının bilgisini vermekti. Konuları öyle yerlere taşıdınız ki lafuzar şekline dönüşmeye başladı. İnsanlarımıza yaptığım duyurunun öznesini kaybettirmeye başladı. Yazdığınız güzel yazılarınızı kendi köşenizden güzel güzel okuyor ve insan olarak bir Türk olarak hissemi alıyorum. ama benim gündeme getirdiğim yazının öznesi Frekans değil Turizm İşletmeciğilidir. Saygılarımla Nurettin Derelli

sayfa başına git

TahsinMelan
Yetkili Üye

Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 25/04/2005 :  16:32:04       
  Sayın Derelli, gündeme taşıdığınız konunun Çankırı için önemi elbette yadsınamaz. Ama benim açıklamalarımın konuyu yanlış yöne çekmiş olduğunu söyleminiz beni gerçekten üzdü. Burada sözünü ettiğiniz "özne" o şirketin tanıtımı ise buna diyeceğim yok.

Aç, açık insanlar için ekmek kapısı olacak diye bazı şeyleri görüp görmezlikten gelmenin doğruluk derecesini size bırakıyorum. Kusurumu bağışlayın; bu, açıkçası "Bana dokunmayan yılanın canı sağ olsun." demek gibi bir şey olmuyor mu?.

Eskilerin deyimiyle, sizin çok iyi bildiğinizi sandığım bir ifade kullanarak sözlerimi bitireceğim. "Zarfa değil mazrufa bakın".

Konuları rayından çıkarmış olduğum için başta sizden olmak üzere tüm katılımcılardan özür dilerim. Bir daha sizin yazılarınıza yorum yapmayacağımdan emin olabilirsiniz.

Sonsuz saygılarımla
Tahsin MELAN

Haaa, bu arada şunu da sormadan geçemeyeceğim: Dış ve iç borçlar içerisinde bocalayan hükümetin milleti "aç, açık" bırakmamak için hektar hektar vatan toprağı sattığını ne derece onaylıyorsunuz merak ediyorum?

Namık Kemâl’in meşhur dizeleriyle saygılarımı sunuyor hoşça kalın diyorum.

.....
Ne gam pür âteş-i hevl olsa da gavgâ-yı hürriyet
Kaçar mı merd olan bir can için meydân-ı gayretten
.....

Bu güzel kasidenin tamamı için:
http://www.cansaati.org/topic.asp?TOPIC_ID=1183&FORUM_ID=46&CAT_ID=4&Topic_Title=H%DCRR%DDYET%DD+H%DD%C7+B%DDR+%DEEYE+DE%D0%DD%DEMEYENLERE&Forum_Title=Tahsin+MELAN+%5BK%F6%FEe+Yaz%FDlar%FD%5D

www.dilimiz.com

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git