Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Ahmet GÜLŞEN [Köşe Yazıları]
 
BÜYÜME PARADOKSU
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 15/04/2005 :  15:36:29        
BÜYÜME PARADOKSU
Ahmet GÜLŞEN

Türkiye ekonomisi istatiksel olarak büyüme işaretleri veriyor peki insanımız, anlayışımış devlet geleneğimiz de aynı ölçüde gelişiyor mu?

Dünya ekonomisi II. Savaş sonrası bir değişim yaşamaktadır. 70’li yıllar sonrası ise buna bağlı bir yeni İktisadi Çağın başlangıcıdır. Bu tarihlerden sonra dünya iktisadi gelişimi beklenenin aksine ‘serbest piyasaya’ dayanan bir süreci değil ötesi bir bağlılık ve korumacılık eğilimlerinin arttığı bir yöne doğru kaymıştır. Bu noktada önemli olan rekabet gücüdür, rekabet içinse gerekli olan şeylerin belki de ilki verimlilik artışı, dolayısıyla teknolojik gelişmedir.

Yeni teknolojinin yüzü değişiktir, ilginç ve karmaşıktır. İçersine beyin gücünü de alan bir üretim sürecine girmiştir dünyamız. Geleneksel yapıyı tehdit eden bu durum aynı zamanda bu güne kadar gelen verimlilik anlayışımıza yeni eklemelerin yapılması gerekliliğini arz etmektedir.

Gelişen bu yeni teknoloji, bunun sonucu büyüme sevdası, sadece dünya iktisadında değil dünyanın sosyal ve biyolojik yaşamında da büyük tehlikelere yol açmaktadır. Artık insanlar yaşayabilmek için daha çok enerji harcamak zorundadırlar. Sadece insanlar mı, kurumlar da hatta global olarak toplumlar, devletler ve birlikler hepsi daha fazla bir enerji akışının içersinde, entropi sürecinin ileri yönelişinde yol almaktadırlar. Sonuç nedir? Kimbilir belki yeni kaynaklar bulana dek geri sayım. Yokoluş.

Kaosa giden bu hayat için Capra iki çözüm öneriyor; decentralizasyon (adem-i merkeziyetçilik) ve deurbanizasyon (şehirleşmekten vazgeçme). Artık devir büyük yapma devri değil, ki SSCB’yi çöküşe götüren onların ‘büyük olma’, ‘herşeyi büyük yapma sevdasıydı’ ama akıbet bir israf ve dengesizliğin sonucu; yıkılmamak için değişim. ‘Küçük güzeldir’ de demiyoruz fakat karar birimlerinin yani insanın bizzat kendini kullanabileceği bir yeni ‘yönetim’ (manangement, administration) istiyoruz. Buna Graudy ‘İnsan Yüzlü İktisat/Teknoloji’ diyor. İnsani değerlerle donatılmış bizzat insanın her aşamasında insiyatifini kullanabileceği, kendi içersindeki ‘istidadını’ ve ‘yönelişini’ buna katalizör edebileceği bir iktisat.

Bu bağlamda insanı ‘herşey olarak’ görmekten ziyade onu iktisat ve teknolojinin onsuz olmaz şartı olarak görüyoruz. Burada kritik nokta, insanı ‘homoeconomicus’un eksik tanımlarından kurtarıp ‘denge sağlayıcı’ sıfatlarıyla ele almaktır. Kendisi için genel dengeyi bozucu bir temayülden ziyade genel için kendi dengesini sağlayan insan anlayışı. İşte bu anlayışın sayesinde insan decentralize edilmiş bir ortamda hem bireysel hem de makro dengeye ulaşmış olacaktır. Denge israfın önlendiği, verimlilik artışı için fırsatın doğduğu bir noktadır. Burada elzem olan ise insanı tek başına bırakmayıp ona daha evvelki insanların (ve bilimin) kümülatif tecrübelerinden çıkartılmış planlarla destek olmaktır. Planlama verimlilik artışının, israfın önlenmesinin birinci şartıdır. Fakat bu planlama daha önce değindiğimiz gibi insanı robotlaştıran bir plandan öte ‘insan yüzlü planlama’ olmalıdır.

Planlama nihayetine bir siyasi çalışmanın ürünüdür. Planlamanın başarısı siyasetin başarısına bağlıdır ve siyaset iktisat ile sosyal yaşamdan ayrılmaz bir parçadır. Bu özelliğini yitirdiği anda ise ülke için en zararlı müessese haline gelmektedir.

Politika ve planlama kavramlarına eklememiz gereken bir kavram daha var: Entegrasyon. Decentralizasyondan bahsederken entegrasyonu dile getirmemiz bir paradoks görülmesin. Globalizm, Post-Modernizm akımlarının yer aldığı günlerde bu en gerekli unsurdur. Entegrasyon baştan beri ifade ettiğimiz ‘insanın dengesi’, ‘ülkenin (makro) dengesi’ ardından dünya kaynakları içersinde bir dengenin; ‘global dengenin’ sağlanması için gereklidir. Biliyoruz bu zor bir safhadır, ama bütün dünya verimliliği için emperyalizmden, pragmatizmden arınarak kabullenmemiz gereken bir realitedir.

Türkiye kendini bu bağlamda yeniden yönlendirmezse ve dünyaya bu konuda önderliği hedeflemezse ne kadar kalkınırsa kalkınsın geleceğin dünyasında yine nispeten az gelişmiş ülke sıfatını taşıyacaktır.

Ahmet GÜLŞEN

Sefer Toruk
Çankırı Gönüllüsü


ankara
154 Cevap
Gönderim - 01/11/2005 :  15:23:32       
  konuyu tam anlamadım

(daco)Sefer TORUK  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git