Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]

SAYIN İSMAİL ÇAM'IN MEKTUBU
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 13/04/2005 :  13:23:12      
İlimize üniversite kurulması yönünde hemşehrilerimizin gayretleri devam etmektedir. Bu yöndeki güzel çalışmalardan birisini yapan
Çankırı Meslek Yüksek Okulu öğretim üyelerimizden hemşehrimiz Sayın İsmail Çam'ın şahsıma göndermiş olduğu mektup içeriğindeki büyük bir emeğin ürünü olan çalışmasını izninizle siz okurlarımla paylaşmak istiyorum. Öncelikle Sayın İsmail Çam'ı yaptığı bu çalışmasını tüm okurlarımla paylaşma isteğinden dolayı da kutluyorum.

Kimden: İsmail Çam <Ismail.Cam@cmyo.ankara.edu.tr>
Kime: <derelli@superonline.com>
Cc:
Konu: cevap
Tarih: Çarşamba, 13/04/2005 18:48

Değerli hemşehrim,

Gerçekten okulda işlerim çok yoğundu; 7-8'e kadar okuldaydım. Evde de yatılı misafirler vardı. Ancak yazabildim. Çok özür dilerim.
Bizim Server'de teknik bazı sorunlar var. Ben Çansaatine üye olamadığım için aşağıdaki cevabı size gönderiyorum. Size zahmet siz gönderiverin.
Selam ve saygılar. .
.........................................

Sayın Derelli, öncelikle Çankırı Üniversitesi hakkında yıllardır bıkmadan yazmanızdan dolayı size teşekkür ediyorum. İşlerimin yoğunluğu sebebiyle gecikmeli olarak katkıda bulunmak zorunda kaldığım için özür diliyorum.
Ülkemizde 1992 yılından beri yeni üniversite kurulmamıştır. Şimdilerde yeni üniversite kurulması için düğmeye resmen basılmıştır. Üniversitesi olmayan 41 ilin 36’sı ısrarlı bir şekilde üniversite kapma yarışına girmiştir. Konu TBMM’ne gelmeden üniversite kurulacak illerin isimleri basında açıklanıyor. Ortada büyük bir taktik savaş var. Birileri üniversite kurulacak iller belli oldu, diğerleri bir başka bahara kaldı havası oluşturuyor; maalesef bunda da başarılı oluyorlar. Amaç bazı illeri sindirerek yarış dışı bırakmak. Pes etmemiz lazım. Çankırı’nın alt yapısı sanıldığı kadar kötü değil. Çankırı bileğinin hakkıyla ilk onbeşe girecek durumdadır. Eğer Çankırı’nın hakkı verilmezse birileri bu vebalin altında kalır. Çünkü Çankırı üniversitesi için 18 gerekçesi olan Çankırı, 18 haksızlığa uğramış olur.
MEB’nın kendi belirlediği yeni üniversite açma kriterlerine göre Çankırı’nın durumu şöyledir:
Haksızlık 1:
Yeni üniversitenin kurulabilmesi için ilde en az 3000 yükseköğrenim öğrencisinin olması önerilmiştir. Fakat (3000) barajının altında olan iller de listeye alınmıştır. Çankırı öğrenci sayısı bakımından 13. sıradadır. ( Kaynak: 2003 yılı, www.yok.gov.tr)
Haksızlık 2: Öğretim Elemanı (73) sayısı bakımından 14. sıradadır. ( Kaynak: 2003 yılı, www.yok.gov.tr)
Haksızlık 3: Yeni üniversitenin kurulabilmesi için ilde en az 3 yükseköğrenim kurumu olmalıdır.Çankırı’da da 3 tane vardır. Çankırı’nın iki katı sayıda yüksek öğretim kurumu sayısına sahip olan illerin, Çankırı’nın yarısı kadar öğrenci sayısına sahip olması oldukça düşündürücüdür.
Ayrıca Çankırı’nın kapatılan (1997) Çankırı Teknik Eğitim Fakültesi yerine açılan Güzel Sanatlar Fakültesi ve Çankırı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu adında resmen açık fakat öğrencisi olmayan iki yükseköğretim kurumu ve açılma sürecinde olan YÖK’te bekleyen Çankırı Teknik Eğitim Fakültesi ve Eğitim Bilimleri Fakültesi olmak üzere iki fakültesi daha bulunmaktadır. ( Kaynak: 2004 yılı www.yok.gov.tr).
Haksızlık 4: Yurt kapasitesi bakımından 15. sıradadır. Diğer illerin özel yurt kapasiteleri bilinmediğinden, kıyaslama bilinen kredi ve yurtlar kutrumu kapasitesine göre yapılmıştır. Çankırı’nın özel yurtlarla birlikte toplam kapasitesi ise 2005’tir. ( Kaynak: 2003 yılı, Kredi ve Yurtlar Kurumu)
Haksızlık 5: Ortaöğretimde okullaşma oranı (2001-2002 istatistikleri) bakımından 16. sıradadır. (Kaynak: 2001/2002 istatistikleri , DPT)
Haksızlık 6: Üniversite sınavına giren öğrenci sayısı bakımından Çankırı 17. sıradadır. (Kaynak 2004 yılı, ÖSYM). Bazı Çankırılı öğrencilerin Ankara ve Karabük’te sınava girmesi sebebiyle bu sayı düşük çıkmıştır.
Haksızlık 7. Üniversitelere ( sadece fakülteler, ön lisans ve AÖF hariç) öğrenci yerleştirme oranı bakımından 14. sıradadır. ( Kaynak: 2004 yılı, ÖSYM)
Haksızlık 8: Kentleşme oranı bakımından 12. sıradadır. (Kaynak: 2000 Genel nüfus sayımı,DİE)
Haksızlık 9:Yeni üniversitenin kurulabilmesi için asgari il nüfusu 250.000 olarak belirlenmiştir. Fakat nüfusu barajının altında olan iller de listeye alınmıştır. Çankırı nüfus kriteri bakımından 15. sıradadır ( Eskipazar ve Ovacık ilçesinin Karabük’e bağlanması ile nüfus küçülmesi de cabasıdır). (Kaynak: 2000 Genel nüfus sayımı,DİE)
Haksızlık 10: Kişi başına Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GASİH) bakımından 15. sıradadır. ( Kaynak: 2001 yılı, DİE)
Haksızlık 11: Kütüphanelerindeki kitap sayısı bakımından 10. sıradadır. ( Kaynak: 2003 yılı, Kütüphaneler Genel Müdürlüğü)
Haksızlık 12: Kütüphanelerindeki kitap okuyucusu sayısı bakımından 7. sıradadır. ( Kaynak: 2003 yılı, Kütüphaneler Genel Müdürlüğü)
Haksızlık 13: MEB yeni üniversitenin kurulabilmesi için en az 500 dönüm arazinin üniversite kampüsü için tahsis edilmesini öngörmektedir.
Haksızlık 14: Çankırı’nın -Ankara’ya çok yakın ( 130 km) olmasından dolayı, yeni üniversitenin kurulmasına gerek olmadığı söylentileri çıkmıştır.
Üniversitesi olan komşu bazı illerin mesafeleri şöyledir: İzmir-Manisa 36 km, . Kocaeli- Sakarya 37km, Ankara- Kırıkkale 77 km. Kocaeli- İstanbul 111 km’dir.
Ordu-Giresun 44 km dir İkisine birden yeni üniversite kurulması gündemdedir. Ayrıca aday bazı illerin üniversite olan şehirlere mesafeleri şöyledir: Düzce- Bolu 45 km, Burdur- Isparta 51 km, Karaman-Konya 111 km, Uşak-Afyon 112 km, Aksaray- Niğde 121 km ve Amasya-Samsun 130 km’dir.
Ortada bu kadar örnek varken, sıra Çankırı’ya gelince dışlamak için bahaneler aranmaktadır. Çankırı için bu çifte standart niçindir?
Haksızlık 15: Başbakan Sayın Tayyip Erdoğan 25.9.2003 tarihinde Çankırı’ya geldiğinde “ Fen Edebiyat Fakülteniz yok. Bu yüzden üniversite için alt yapınız yetersiz” demişti. İsmi açıklanan 18 ilin yarsından çoğunda ( 10 tanesinde) Fen Edebiyat Fakültesinin olmadığı görülmektedir
Bu Kriterler Niçin Puanlamaya Dahil Değil?
MEB yeni üniversitenin kurulabilmesi için belirlediği kriterler daha devam etmektedir; ancak bu kriterlerle ilgili diğer illere ait istatistik bilgiler olmadığından kıyaslama yapılamamıştır. Ancak konulan asgari şartları Çankırı yerine getirmiştir. Diğer illerin getirip getirmediğini bilmiyoruz. Bu kriterler şunlardır:
1. Yeterli Eğitim –Öğretim binaları öngörülmektedir.
2. Yeterli idare ve hizmet binaları öngörülmektedir.
3. Öğretim üyeleri için en az 50 kapasiteli lojmanlar öngörülmektedir
4. Yeterli spor kompleksi (kapalı spor salonu, açık spor salonu) öngörülmektedir.
5. Yeterli kültür merkezi, kütüphane, bilgisayar merkezi, konferans salonu gibi sosyal tesisler.
Haksızlık 16: Her ne hikmetse üniversite alt yapısı için, kaliteli eğitim bakımından önemli olan yukarıdaki kriterler puanlamaya dahil değildir. Aksi gibi Çankırı’nın da en güçlü olduğu ve hodri meydan diyebileceği bu kriterler, değerlendirme dışında bırakılmıştır.
Kaliteli Eğitim İçin Diğer Alt Yapı Kriterleri Nerede?
Haksızlık17: Yeni üniversite kurmak için aranması gereken esas kriterler, kaliteli bir üniversite eğitimi için gereken alt yapı kriterleri olmalıdır. Çankırı yıllardır kaliteli eğitim alt yapısı hazırlamakla meşgul olmuştur. Maalesef sayıları abartmayı hiç düşünmemiştir. Çankırı’nın çok güçlü olduğu hodri meydan diyebileceği aşağıdaki kriterler de değerlendirmede yoktur:
1. İlde Öğrenci başına düşen atölye ve laboratuvar sayısı oranları.
2. İlde Öğrenci başına düşen bilgisayar sayısı oranları: .
3. İldeki yükseköğretim kurumlarının uluslar arası projelerden faydalanma durumu.
4. İldeki yükseköğretim kurumlarının uluslar arası ilişki sayıları.
5. İlin yükseköğretim tarihi (tecrübesi): Çankırı’ya üniversite tohumu Selçuklular döneminde Daruşşifa ile (1235) atılmıştır. İlde 1974 yılından beri kesintisiz olarak ( 30 yıldır) yükseköğretim yapılmaktadır.
Bunların Alt Yapı Değeri Yok mu?
Haksızlık 18:
1. Çankırı 1982 yılından beri ısrarla üniversite istemektedir. Çankırı halkı üniversite isteğini 70.000 imza ile belgelemiştir.
2. Fakir Çankırı halkı üniversite kurulması için 3 trilyon TL nakit yardımda bulunmuştur.
3. Çankırı Valiliği yeni yükseköğretim kurumlarının açılması için 49.405 m² kapalı alanı tahsis etmek için bekletmektedir. Bu tahsisin trilyonlarca değeri de dikkate alınmalıdır.
5. Çankırı’ya kurulacak olan üniversite için şehir dışında sıfırdan inşa edilecek yeni bir kampüse ihtiyaç yoktur. Çankırı şehir üniversitesi olarak alt yapısını çoğunlukla hazırlamıştır. Devlet için fiziksel yatırım olarak kolaylıkla kurulabilen bir üniversite olacaktır. Bu durumu ekonomik problemleri olan hükümetin dikkate almamasını anlamak mümkün değil.

SONUÇ : Henüz iş işten geçmiş değildir. Aksine üniversite şansımızın en yüksek olduğu bir zamandayız; yarıştan kopmamamız lazım. Konu TBMM’ye geldiği zaman, Çankırı daha şanslı olacaktır. Bütün Çankırılılar hep birlikte mücadeleye devam etmeliyiz. HEM DE HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA ...

Saygılarımla
Öğr. Gör. İsmail Çam

Ankara Üniversitesi Çankırı Meslek Yüksek Okulu
Çankırılı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği Başkanı

Not: Ayrıntılı bilgi, tablolar ve haritalar için "cansaati" imza kampanyası devam ediyor bölümünün sonundaki yazımı okuyunuz.

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git