Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Prof. Hikmet ÖZDEMİR [Köşe Yazıları]
 
BEYİN VE ÜRETİM
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
hikmet özdemir
Çankırı Milletvekili


ANKARA
35 Cevap
Gönderim - 11/04/2005 :  14:24:44      
BEYİN VE ÜRETİM

Beyin ve üretim birbirine uyumlu ve endekslidir. İnsanoğlu her an üretim halinde olmalıdır. Bu ise beyin fonksiyonlarına bağlıdır. Sabah kalktığımızda otururken yürürken, gezerken beyin fonksiyonlarımızda hareket halindedir. Bu hareketlilik bir tepkidir. İnsan verimliliği de bu tepki ile ortaya çıkar. Buna bir örnek verecek olursak, yaya olarak yoldan geçen birisinin kırmızı ışığı görünce durmaması o kişinin beyin fonksiyonlarını yerinde kullanmamasını gösterir. Bu konuya üretim ve verimlilik açısından bakacak olursak kişi bu haliyle verimli bir üretim sergilememiştir.

Bu örneği iş hayatına uygulayacak olursak kalite ve verimlilik insan beyninde başlayan bir olgudur. İnsanın zihniyeti bozuksa, kısa yoldan köşe dönme zihniyetine hakimse, onda kalite ve verimlilik aramak beyhudedir. Kişi 24 saatini öyle değerlendirmelidir ki gece gündüz işi ile meşgul olmalıdır. Hatta öyleki tatil günü bile denize giden birisinin "yarın ben işe gideceğim güneş çarpmaması için dikkatli olmalıyım" diye düşünmelidir. Aksi halde hasta olacak, işine gidemeyecek, gitsede verimli bir üretim yapamayacaktır. Ne yazık ki bu ülkede bırakın tatilde insan işinde çalışırken bile işinin hakkını vermiyor, hep boşa vakit harcayarak mesaisini hakkıyla değerlendirmiyor.

Yapılması gereken şey iş hayatı beyin fonksiyonlarımız merkezine oturtulmalıdır. Zira çalışmayan, başarıyı sevmeyen insanların meydana getirdiği milletlerin büyüme ve ilerleme şansı yoktur. Hep alım gücünün zayıflığından iç ve dış borçlardan şikayet ederiz. Böyle kuru kuruya şikayetlerin hiçbir faydası yoktur. Tarih yazan milletler, bulunduğu durumdan ders çıkarıp hırsla çalışıp hayata tutunanlardır. İşte Almanya ve Japonya. 50 yıl önce taş üstünde taş kalmayan bu iki ülke bu gün ne hale geldi. Niçin geldi diye sorulacak olursa 7 den 70'e herkes üretiyor. Kuru kuruya onları öğrenmek yeterli değildir. Ya ne yapmamazı gerekiyor? Diye sorulacak olursa; deriz ki BEYNİ İYİ KULLANMAK LAZIM. Acıkınca nasıl yeme içme hisseder ve aclığımızı giderirsek, beyin açlığını da gidermek şarttır. O da okumak, çalışmak ve üretmekten geçer. Tüm bireylerin beyin açlığını hissederek hareket etmesi ülkemizin kalkınıp ileri düzeylere ulaşmasına sebep olacaktır. ÜLKEMİZİN OKUYAN, ÇALIŞAN, ÜRETEN ve KALKINAN BİR TOPLUM OLMASI DİLEĞİ İLE saygılar sunarım.

Prof.Dr.Hikmet ÖZDEMİR
Çankırı Milletvekili

mahmut
Okur


ankara
29 Cevap
Gönderim - 12/04/2005 :  12:10:28     
  sayın vekilimizin görüşlerine katkıda bulunmak üzere beyin gücümüzü etkin kullanmak için iki
önemli şeye ihtiyaç vardır 1-hızlı,kolay ve kalıcı öğrenme tekniklerini bilmek ve kullanmak 2.hafıza ve zekayı geliştiren yiyecekler yemek bunlarıda göz önünde bulundurmakta yarar görüyorum saygılarımla

 sayfa başına git

Fatih Bayram
Yetkili Üye


Çankırı / Orta
311 Cevap
Gönderim - 13/04/2005 :  17:48:15     
  Bir katkı da benden olsun izninizle..
Bireyin topluma katılmasının,beynini kullanıp üretken hale gelmesinin en önemli unsurlarından birisi de kişinin "iletişim becerisidir".
Ben üniversitenin son döneminde "Halkla ilişkiler" dersi alıyorum ve maalesef halkla ilişkilerin önemini bu yaşta anlayabildim.
Çevresiyle ya da bilgisini sunacağı hedef kitleyle iletişimi kopuk bir bireyin,hangi projeyi hazırlarsa hazırlasın başarı şansı çok azdır..!
Saygı ve selamlarımla...

_________________________
Herşey Çankırı İçin...  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git