Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Tahsin MELAN [Köşe Yazıları]
 
TELSİM ve TURKCELL yetkililerine, KINAMA
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
TahsinMelan
Yetkili Üye


Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 11/04/2005 :  03:00:06      
Dostlar, aşağıda ayrıntılarını bulacağınız kınama etkinliğimizde desteklerinizi bekliyorum. Bu dil hepimizin, bu vatan bizim, sahip çıkmak da boynumuzun borcu. Desteğinizi esirgemeyeceğinizi umuyorum. Ayrıntılı bilgi ve gelişmelerle ilgili olarak şu bağlantıdan yararlanabilirsiniz: http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=215&postdays=0&postorder=asc&start=0

Sonsuz saygılarımla

NOT: İşlerimin yoğunluğu nedeniyle son zamanlarda pek uğrayamıyorum. Ama gönlüm sizinle. Bağışlayın.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

AVEA, TELSİM ve TURKCELL yetkililerine,

Sizlerin de bildiği ve yadsıyamayacağı bir gerçek olarak ülkemizin bölünmez bütünlüğü çerçevesinde dil, tartışmasız en başta gelen değer yargılarımızdan biridir. Bu anayasamızda da ayrıntılı olarak ifade edilmiştir. Bundan dolayı ülkemiz vatandaşlarının iyi bir şekilde iletişim kurabilmesi için Türkçeyi korumak ve yüceltmek hepimizin görevidir. Toplumlar, uygar medeniyetler düzeyinde yerini alabilmek için kendi kültür ve dilini koruyup yüceltme asli görevi ile hareket etmektedir.

Vatandaşlarımız iletişim çağının hızına ayak uydurmaya çalışırken, kendisine bu olanakları sunan kuruluşların aracılığından yararlanmaktadır. Bilindiği gibi bu bir arz-talep sorunu olup geniş kitleleri ilgilendirmektedir. Dolayısıyla bu alanda hizmet veren, siz ve sizin gibi kuruluşların toplum üzerindeki etkisi çok büyüktür. İşte bu yüzden sizler, anayasamızın öngördüğü gibi dilimizin korunması ve yüceltilmesi konusunda daha fazla yükümlülüğe sahipsiniz.

Bu noktada şundan eminiz ki dile özen açısından AVEA diğer iki ‘GSM’ kuruluşundan daha dikkatli ve kabullenilir durumdadır. Bu, Avea’nın kullandığı sözcüklerin tamamı içimize siniyor anlamına gelmemelidir. İletişim ağlarında Türkçe ile ilgisi olmayan sözcüklere rastlanmaktadır. Oysa bu sözcüklerin Türkçede çok güzel karşılıkları bulunmaktadır. Örneğin: avantaj=getiri, kazanım, kazanç ; mobil=gezgin ; info=bilgi vb. çoğaltmak mümkündür. “Ringa, chat, Wap Mesaj” gibi sözcükler de dikkati çekmektedir. En kısa sürede bunların da gereğince değişeceğini umuyor bu konuda bizi yanıltmayacaklarına inanıyoruz.

Şu aşamada bizim asıl sorunumuz diğer iki ‘GSM’ kuruluşuyladır. Çünkü bu kuruluşların yaptıkları artık Türkçenin yavaş yavaş yok edilmesi doğrultusunda ve İngilizce güdümünde garip bir dilin ortaya çıkması konumuna gelmiştir! Buna dur demenin vakti çoktan gelmiş, hatta geçmektedir.

Aşağıda, sözde Türkiye’nin en büyük GSM kuruluşu olan Telsim’in tanıtım ortamlarında kullandığı bazı hizmet başlıkları yer almaktadır.

CepMesaj-Text , CepMesaj-Box, Cepİmaj-Box , CepMelodi-Poly , CepMail , CepPeter, CepRing , CepChat , CepGame , CepWap , CepTour , Cepİnfo , CepClipClir , CepChange, CepClose , CepFax , CepData , CepRoam , CepFerans , CepMatik , CepLoad vb.

Sonuç olarak bizler “ Türk” yazımını bile uygulamayan Turkcell’e ve TV tanıtımlarında “SES TO SES” demekte sakınca görmeyen Telsim’e yönelik, bu konudaki özensiz ve kasıtlı olduğuna inandığımız davranışları nedeniyle birçok dil topluluğu olarak ortak bir eylem başlatma kararı aldık. Ayrıntılı açıklamaları aşağıdaki ağ ortamlarında bulabilirsiniz:

www.dilimiz.com http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=215&postdays=0&postorder=asc&start=0
www.sinanoglu.net
www.turkcesevdalilari.com
www.turkcan.org
www.dipdalga.com
www.mklturkce.toplulugu.com
http://salihileti.sitemynet.com/
http://forum.selcuk.edu.tr/index.php
www.JoyTurk.com
http://www.gelburaya.com
Ayrıca pek çok özel site


Bu iletişim ağlarının katılımcı sayılarını ve bunların “yahoo.com”da oluşturdukları toplulukları yazmaya gerek görmüyoruz..

Eylem planımız şöyle gerçekleşecektir:
Yurt çapında olacak. Kınama etkinliğimizi destekleyenler aşağıda belirteceğimiz gün ve saatlerde Telsim ve Turkcell hatlarını kapatarak bu sunumları tamamen devre dışı bırakacaktır. Kısacası telefonlarını kullanmayacaklardır.

Bu kınama etkinliği gerek görüldüğünde ileriki bir tarihte daha geniş boyutlara taşımak amacıyla tekrar düzenlenecektir.

Sizden bu noktadaki beklentimiz, dilimizi koruma, ona sahip çıkma hassasiyetimizi anlayışla karşılamanız ve beklentiler doğrultusunda gerekli girişimleri başlatmanızdır. Bu basitçe bir çıkar ilişkisinden öte ülkemiz için ortak bir çabadır.

Saygılarımızla,

TÜRK DİLİ GÖNÜL DOSTLARI BİRLİĞİ (TDGDB)

Etkinlik Gün ve Saatleri:

TELSİM için; 18-19-20 Nisan tarihlerinde saat 12:00 - 15:00 arası.

TURKCELL için; 25-26-27 Nisan tarihlerinde saat 12:00 - 15:00 arası

Düzenleyen - TahsinMelan on 11/04/2005 03:01:04


www.dilimiz.com
www.imla.tr.cx (İmlâ Kilavuzu)
www.trvar.tr.cx (Türkçe Karşılıklar)

Sefer Toruk
Çankırı Gönüllüsü


ankara
154 Cevap
Gönderim - 11/04/2005 :  11:45:52       
  Çok haklısınız Tahsin Bey destekliyorum.

(daco)Sefer TORUK  sayfa başına git

inandikli
Yetkili Üye


istanbul
176 Cevap
Gönderim - 12/04/2005 :  08:21:39       
  Bunu sadece TURKCELL ve diğerleri değil, bütün önemli kurum ve kuruluşlar yapıyor bu hatayı. Türkçe de okadar güzel karşılıklar ve sözcükler var ki, istenildiğinde çok da hoş kullanılabilir.

Murat Karaca  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git