Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]

ÜNİVERSİTE HAYALİ-PATİNAJ VE FAKÜLTE
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 05/04/2005 :  08:09:12      
ÜNİVERSİTE HAYALİ – PATİNAJ VE FAKÜLTE

Yıl 1994 Çankırı’ya üniversite kurulması başlangıç tarihi, yıl 2004 üniversite hayalinden vazgeçin tarihi, her iki takvim arasında geçen on yıllık süreç. İnsanların yaşam çizgelerinin içinde hayal kurma yeteneği bir Allah vergisidir. Hayalini kurar ve hedefini belirleyerek bu hedefe ulaşma gayreti içinde olur. Üniversite konusunda Çankırı insanı ayrı bir şey mi yaptı ! hayır. On yıldır üniversite kurma hayaline devam ediyor. Bir ile üniversite kurulması o kadar önemli ki her siyasi parti seçim zamanı bu olguyu rahatlıkla işleyebiliyor ve bol keseden vaatlerini de yapıyor. Kim inandırıcılığını başarabilirse alacakları oylara da o denli katkısını sağlamış oluyor. Ama her dönemde Çankırı’nın üniversite kurulmasındaki kaderi değişmiyor. Hani derler ya “Vermeyince Mabut, Neylesin Sultan Mahmut” Üniversite Vakfı uğraşıyor, diğer vakıflar bu konuda çaba sarf ediyor görünüyor, siyasilerimiz çaba sarf ediyorlar ama sonuç alınamıyor. Çankırı Üniversite Vakfı her yıl muntazaman toplantılarını yapıyor bu toplantılarda genel değerlendirmeler yapılıyor, üniversitenin kurulması için yol haritası yapılıyor. Bu yol haritası yapılırken de her ne hikmetse her toplantıda şu üniversitenin rektörü benim arkadaşım ona fakülte konusunu çözdürürüz deniliyor ama 10 yıldır ne bir üniversite ne de fakülte. Mevcut fakültenin de ne hikmetse içi doldurulmuyor. Biri çıksa da bunun sebebini bari halkına izah etse. Efendim, Çankırı’ya “Güzel Sanatlar Fakültesi” açılması kararı verilmesine rağmen bu gün kadar bir tek öğrenci kaydı yapılmıyor. Çankırı’mızda Güzel Sanatlar Lisemiz var, mezun öğrencilerimiz başka ilde kurulu güzel sanatlar fakültelerine gönderiliyor. Bir fakülte bir fakültedir sonuçta ama içini dahi doldurtmada aciz kalıyorsak üniversiteyi kurdurmaya hangi gücümüzle uğraşacağız. Bu kadar işin üstesinden gelemiyorsak o zaman vermeyince mabut neylesin Sultan Mahmut mu ? deyip kadercilik havası estirelim. Yok böyle bir şey. Neden yok şimdi geçmişten olmuş veya olmamış ancak yakıştırılmış bir olayla konuya açıklık getirelim. Konu başlığı TIKANDI BABA.
Sultan Mahmut kılık kıyafetini değiştirip dolaşmaya başlamış. Dolaşırken bir kahvehaneye girmiş oturmuş. Herkes bir şeyler istiyor. Tıkandı baba, çay getiTıkandı baba, oralet getir. Vb
Bu durum Sultan Mahmut'un dikkatini çekmişsele baba anlat bakalım, nedir bu Tıkandı baba meselesi? Uzun mesele evlat, demiş Tıkandı baba Anlat baba anlat merak ettim deyip çekmiş sandalyeyi. Tıkandı babada peki deyip başlamış anlatmaya; Bir gece rüyamda birçok insan gördüm ve her birinin bir çeşmesi vardı ve hepsi de akıyordu. Benimki de akıyordu ama az akıyordu.. "Benimki donlarınki kadar aksın" diye içimden geçirdim. Bir çomak aldım ve oluğu>açmaya çalıştım. Ben uğraşırken çomak kırıldı ve akan su damlamaya başladı.Bu sefer içimden " Onlarınki kadar akmasa da olur, yeter ki eskisi kadar aksın" dedim ve uğraşırken oluk tamamen tıkandı ve hiç akmamaya başladı. Ben yine açmak için uğraşırken Cebrail göründü veTıkandı baba, tıkandı. Uğraşma artık, dedi. O gün bu gün adım "Tıkandı>baba" ya çıktı ve hangi işe elimi attıysam olmadı. Şimdide burada çaycılık yapıp geçinmeye çalışıyoruz.
Tıkandı babanın anlattıkları Sultan Mahmut'un dikkatini çekmiş. Çayını içtikten sonra dışarı çıkmış ve adamlarına ; Her gün bu adama bir tepsi baklava getireceksiniz. Her dilimin altında bir altın koyacaksınız ve bir ay boyunca buna devam edeceksiniz.Sultan Mahmut'un adamları peki demişler ve ertesi akşam bir tepsi baklavayı getirmişler. Tıkandı babaya baklavaları vermişler. Tıkandı baba baklavayı almış , bakmış baklava nefis. " Uzun zamandır tatlı da yiyememiştik. Şöyle ağız tadıyla bir güzel yiyelim" diye içinden geçirmiş. Baklava tepsisini
almış evin yolunu tutmuş. Yolda giderken "Ben en iyisi bu baklavayı satayım evin ihtiyaçlarını gidereyim" demiş ve işlek bir yol kenarına geçip başlamış bağırmaya Taze baklava, güzel baklava ! Bu esnada oradan geçen bir Yahudi baklavaları beğenmiş. Üç aşağı beş yukarı anlaşmışlar ve Tıkandı baba baklavayı satıp elde ettiği para ile evin ihtiyaçlarının bir kısmını karşılamış. Yahudi baklavayı alıp evine gitmiş. Bir dilim baklava almış yerken ağzına bir şey gelmiş. Bir bakmış ki altın. Şaşırmış, diğer dilim diğer dilim derken bir bakmış her dilimin altında altın. Ertesi akşam Yahudi acaba yine gelir mi diye aynı yere geçip başlamış beklemeye. Sultanın adamları ertesi akşam yine bir tepsi baklavayı getirmişler. Tıkandı baba yine baklavayı satıp evin diğer ihtiyaçlarını karşılamak için aynı yere gitmiş. Yahudi hiçbir şey olmamış gibi Baba baklavan güzeldi. Biraz indirim yaparsan her akşam senden alırım, demiş. Tıkandı baba da Peki, demiş ve anlaşmışlar. Tıkandı babaya her akşam baklavalar gelmiş ve Yahudi de her akşam Tıkandı babadan baklavaları satın almış. Aradan bir ay geçince Sultan Mahmut ;Bizim Tıkandı babaya bir bakalım, deyip Tıkandı babanın yanına gitmiş. Bu sefer padişah kıyafetleri ile içeri girmiş. Girmiş girmesine ama birde ne görsün bizim tıkandı baba eskisi gibi darmadağın. Sultan; Tıkandı baba sana baklavalar gelmedi? mi, demiş Geldi sultanım Peki ne yaptın sen o kadar baklavayı? Efendim satıp evin ihtiyaçlarını giderdim, sağ olasınız, duacınızım.Sultan şöyle bir tebessüm etmiş.Anlaşıldı Tıkandı baba anlaşıldı, hadi benle gel, deyip almış ve Devletin hazine odasına götürmüş.Baba şuradan küreği al ve hazinenin içine daldır küreğine ne kadar gelirse hepsi senindir, demiş. Tıkandı baba o heyecanla küreği tersten hazinenin içine bir daldırıp çıkarmış ama bir tane altın küreğin ucunda düştü düşecek.Sultan demiş; Baba senin buradan da nasibin yok. Sen bizim şu askerlerle beraber git onlar sana ne yapacağını anlatırlar demiş ve askerlerden birini çağırmış Alın bu adamı Üsküdar'ın en güzel yerine götürün ve bir tane taş beğensin.O taşı ne kadar uzağa atarsa o mesafe arasını ona verin demiş. Padişahın adamları "peki" deyip adamı alıp Üsküdar'a götürmüşler. Baba hele şuradan bir taş beğen bakalım, demişler. Baba, Niçin, demiş. Askerler Hele sen bir beğen bakalım demişler. Baba şu yamuk, bu küçük, derken
kocaman bir kayayı beğenip almış eline olacak şimdi, demiş Baba sen bu taşı atacaksın ne kadar uzağa giderse o mesafe arasını padişahımız sana bağışladı.demiş. adam taşı kaldırmış tam atacakken taş elinden kayıp başına düşmüş. Adamcağız oracıkta ölmüş. Askerler bu durumu Padişaha haber vermişler. İşte o zaman Sultan Mahmut o meşhur söz söylemiş;
"VERMEYİNCE MABUD, NEYLESİN SULTAN MAHMUT" şimdi Çankırılı üniversite kurulmasıyla ilgili yaptığı çalışmalarda elini neye attıysa kısmet değilmiş mi demeli, yoksa 18 il içinde yer alamadığına göre, işin siyasi boyutundan tutun da fiziki mekanlarına, öğretim üyesi sorunlarına, yetişecek öğrencilerin kalite sorununa varıncaya kadar detaylı bir şekilde ele alıp yeni projelerle yola çıkılması mı gerekmektedir ? yoksa on yıldır süre gelen falanca üniversitenin rektörü benim yakın tanışım ona falanca fakülteyi açtırabiliriz teziyle kendine üstünlük vererek halen sonuç alamama yolunu mu tercih etmeliyiz ? yoksa gerçekçi bulgulara erişerek haklılığımızı her yer ve zeminde gündeme mi taşımalıyız. İşte bu önemli konunun bir an önce çözüme ulaştırılabilmesi için tüm sivil toplum kuruluşlarının sıklıkla yapacakları toplantılarla çözüm üretme gayretine girmeleri konunun bir an önce çözümüne ulaştıracağını unutmamak gerek.

Nurettin Derelli
04/04/2005

aliyildirim
Yetkili Üye

NİĞDE
185 Cevap
Gönderim - 05/04/2005 :  09:11:37     
  Sayın derelli çankırıya üniversite kurulması şimdilik mümkün değil çankırının alt yapısı yok, ilçeleri gelişmemiş, düzgünce fakülte yok, siyasetcilerimiz siyasetten hiç anlamıyorlar, siyasetcilerimiz hala bizleri kandırıyorlar göz göre, gözümüzü açamıyoruz ki herşeyi devletten bekliyoruz çankırı üniversitesi vakfına üniversite isteyenler hiçbiri katkıda bulunmuşlarmı ki vakıf nasıl yürüyecek kim sahip çıkacak söylenenler hepsi lafda kalıyor çankırı kendi imkanlarıyla fakülteleri yüksekokulları hazırlarsa ankara üniversitesiyle iyi bir çalışmayla bu işin altında kalkabilir siyasetciler hepsi boş sadece zaman kaybettiriyorlar çankırı üniversitesi vakfına kimse sahip çıkmıyor çoğuda belki vakfıda bilmez

HERŞEY ÇANKIRI İÇİN ELELE ELBİRLİĞİYLE

civiky@hotmail.com
YILDIZHAN YARAN EKİPİ  sayfa başına git

korgun
Çankırı Gönüllüsü

231 Cevap
Gönderim - 08/04/2005 :  18:45:55       
  Çankırılı olupta Çankırı'ya Üniversite "açılmamasını" isteyenimiz var mı ?
Eğer cevap : Var ! ise , demekki bu işi engelleyen onlar olabilir mi ? diye peşinden bir soru daha sormamız icabedecek. Konuyu takip ettiğimden ; Çankırı'ya Üniversite açılmasını istemeyenimiz YOK.Dolayısıyla bizden kaynaklanan her hangi bir engelleyici güçte yok.Siyasilerimiz , bürokratlarımız ,sivil toplum örgütlerimiz, yerel basınımız aynı istikamette gayret ediyor.
O zaman şu soruyu sormak gerekiyor :Çankırı'ya Üniversite açılması mümkün değil mi ? Yoksa engelleyen bir güç mü var ?

sayfa başına git

b_ayhan
Yetkili Üye

Ankara
143 Cevap
Gönderim - 08/04/2005 :  20:26:51       
  ÜNİVERSİTE GERÇEĞİ
Çankırılı olupta üniversiteyi istemeyen bir kimsenin var olabileceği aklıma bile gelmez. Ancak olayın başka boyutlarınında olduğunu anımsamak gerek. Burada görüşlerini belirten değerli hemşehrilerimiz içinde ,üniversite mücadelesinin olumlu ve olumsuz yönlerini bizzat yaşayanlar vardır. Gördüklerini, yaşadıklarını buraya aktarmaktadırlar, bunlardan ders çıkarmamız gerekir. Bende bir anımı anlatmadan geçemiyecegim: üniversitelerle ilgili yasa görüşülürken üç milletvekilininde mecliste olması gerekirken meclis yerine başka yerde olmayı tercih eden milletvekilinin varlığından haberiniz varmı. Merak edenler TBMM yoklamalarına ulaşabilirse öğrenebilirler. Diyorumki tüm bilgilerini buraya aktaran hemşehrilerimiz boşuna yazmıyorlar. Şunuda unutmayalımki fiziki mekan bakımından sıralamaya konsa üniversite kuruluşunda ilk tercihin Çankırı olması gerekir, gerekli alt yapı hazırdır. Acaba diyorum Ankara Üniversitesi ile Gazi Üniversitesinin çekişmesi bizleri üniversiteden mahrummu ediyor. İnşallah düşündüğüm gibi değildir. Sonuçta bunun çözümü politikacıların etkinliğine bağlı, bu etkinliği gösterecek politikacı ise Çankıra'ya 30-40 senede bir uğramakta ve eserlerini bırakarak köşesine çekilmektedir. İşte bu beceriyi gösterebileceklere çok ama çok ihtiyacımız var, hamasi nutuklara değil. Çankırı hakkını bir gün gelecek ve kanırta kanırta alacaktır inancım budur. Mücadeledn yılmayalım devam edelim diyorum

Bahattin AYHAN  sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git