Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Yaren Kültürü ve Bugünkü Hali
 
Yaran geleneğe bağlı, çağdaş bir görev üstlenmeli
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  


Poll:
 
View Results


Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
admin
Çankırı Gönüllüsü


kayseri
123 Cevap
Gönderim - 11/12/2003 :  16:07:15      
Yaran geleneğe bağlı, çağdaş bir görev üstlenmeli


alıntı:
Bence esnaf sanatkarlar odası seçimi ile yaren ocağı bütünleşmeli, bir seçimle ikisi yaşatılmalıdır. Olabilir mi? Esnaf, işadamı ve şehirdeki iş hayatı bu resmi-geleneksel (yaren) örgütle yürütülmelidir. Yerinden Yönetim kanunu çalışmaları sürdüğü şu günlerde Çankırı için bir özel kanun oluşturulması mümkün değil mi? Ne dersiniz.

Yaren kültürü Anadolu Selçuklu döneminin bir toplum düzenleyici örgütü olan Ahilik - Fütüvvet geleneğinin bir uzantısı ve/veya bölgesel bir yorumudur. Ancak bugünkü uygulama açısından bazı sorular akla gelmektedir.

Bugün itibariyle baktığımızda bu gelenek arzu edilen şekliyle yaşatılıyor mu?
Gerçekten esnafı organize ediyor, genç girişimcilere ticari ahlakı öğretiyor mu?
Yoksa bir ritüel olarak mı yaşamaktadır?

Hiç kimseyi eleştirme niyetinde değilim, elbetteki sırtına bir cepken giyip, elinde sazla, başında fesle resim çektiren insanı da takdirle karşılamak gerekir. Çünkü o kişi bir geleneğin yaşaması için elinden geleni yapmaktadır, en azından kendi çapında gayreti görülmektedir.

Büyük devletler, soylu milletler gelenekleriyle yaşarlar. Biz de bu geleneği yaşatmalıyız, bu kesin ve elzem. Ancak kültürün yalan yanlış bir şekilde yeniden yerleşmesi yarardan çok zarar verir, bu da bir gerçek.

Bu bağlamda görüşlerinizi bekliyoruz.
Yaren kültürünün asli fonksiyonunun tespiti, buna dönüşü, politikacıların ve rant peşindekilerin pandomim sahnesi olmaktan kurtuluşu ve sağlam bünyeli bir toplum (özelde Çankırı) için bu açıdan neler yapmamız gerektiği konusunda görüşlerinizi bekliyoruz.

Yaren teşkilatı geleneğe bağlı bir çağdaş görev üstlenmelidir.
Kim bilir belki esnaf sanatkarlar odası seçimi ile yaren ocağı bütünleşmeli, bir seçimle ikisi yaşatılmalıdır. Olabilir mi? Esnaf, işadamı ve şehirdeki iş hayatı bu resmi-geleneksel (yaren) örgütle yürütülmelidir. Yerinden Yönetim kanunu çalışmaları sürdüğü şu günlerde Çankırı için bir özel kanun oluşturulması mümkün değil mi? Ne dersiniz.


Ahmet GÜLŞEN


Ali Karaabali
Yetkili Üye


Istanbul
209 Cevap
Gönderim - 07/07/2004 :  09:13:53       
  YAren Lerın Çoğatılması LAzımmKi Gelecek nesil DE öğrensin

İst.Kültür Üni.
akaraabali@hotmail.com
Ali Karaabali
ÇANKIRI-KORGUN/DİKENLİ KOYU
www.dikenlikoyu.com  sayfa başına git

aliyildirim
Yetkili Üye


NİĞDE
185 Cevap
Gönderim - 03/10/2005 :  17:21:23     
  diğer illerde hep bize sorulan çankırı yarani nasıl bir oyun diye soruyorlar diğer illerde yareni överlerken biz çankırıda yaygınlaştıramıyoruz neden acaba birazdaha yaygınlşaştırıp medyada yer edinemezmiyiz ve bizim kültürümüz gerçek bir osmanlı kültürü

civiky@hotmail.com
YILDIZHAN YARAN EKİPİ  sayfa başına git

b_ayhan
Yetkili Üye


Ankara
143 Cevap
Gönderim - 03/10/2005 :  19:49:14       
  YARAN GELENEGİ
hOCA aHMET yESEVİ'NİN kurmuş olduğu YESEVİ tarikatından mayasını alan FÜTÜVVET TEŞKİLATLARI ile güçlenen ve günümüzde yaşatılmaya çalışılan YARAN'ı iki bölümde irdelememiz gerek. Bunlardan birincisi YARAN TOPLANTILARININ bildiğimiz katı klasik kurallar içinde devam etmesi. Bu konuda çok şeyler yazıldı. Asıl anlatmak istediğim YARAN'ın ÇANKIRI'YI TANITMA AMAÇLI bir enstrüman olarak sergilenmesi. Bunun içinde katı YARAN kurallarının yumuşatılması ve günümüze uyarlanmasıdır. YARAN'da oynanan oyunlar, verilen cezalar içinde dışardan gelerek bizi tanımak isteyenlere garip ve pekte çağdaş gelmeyen bölümler var. Bu uygulamalar sürekli tenkide uğramaktadır.
Urfa Sıra Geceleri ne bir göz atacak olursak, Urfalılar sra gecelerini kendi aralarında ve birde halka açık olarak sergilemekteler. Urfa'da katıldığım halka açık sıra gecelerinden birinde ,asıl sıra gecesi ile halka sergilenen arasında farkların olduğunu Urfa'nın yerlisi bir bürokrattan dinledim. Bizlere sunulan sıra gecesi, eğlenceli, çiğ köfteli.
Çankırı Yaran'ı içinde YAREN DERNEKLERİ böyle ikili bir uygulama yapamazmı?. Kapalı olan YARAN toplantılarını usulüne uygun devam ettirirken, açık olan bir versiyonunu herkesin katılabileceği toplantılar halinde sunamazmı? Amaş tanıtmak ise buna ihtiyaç var. Dayağın olmadığı, oyunların güncelleştirildiği adeta bir semah gösterisi şeklinde sunulması denenemezmi? İşte burada Esnaf ve Sanatkar Odaları devreye girerek YARAN EKİBİ'nin Çankırı'yı tanıtmak amacıyla gerek yurt içi ve gerekse yurt dışı masraflarını finanse edemezmi?
Hoş iyi bir organizasyon yapılırsa YARAN EKİBİ çok rahat kendini finanse edebileceği gibi, derneğede büyük katkılar sağlar. Önemli olan bu cesareti göstererek adımlar atabilmektir. Şunuda belirtmeden geçemiyeceğim YARANDA OLMAZSA OLMAZLARIN gözden geçirilmesine ihtiyaç olduğu kanısındayım

Bahattin AYHAN  sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye


Gent
373 Cevap
Gönderim - 03/10/2005 :  20:54:59       
  Değerli Yarenler

Cuma günü yaptığımız söyleşide yaren Çankırı Yaran Ekibi hakkında soru yönelttim ama cevaplayacak kimse olmadı. Eğer Yaran ekibi ile ilgili bilfiler ve teknik açıdan Belçika'ya gelip gösteri yapabileceği zaman ve zemin üzerinde bilgisi olan varsa bu konuda tarafıma bilgi ulaştırırsa sevinirim.

Ayrıca Yaran ve yaranlık hakkında başka dillere tercüme edilmiş yazılar varsa bunlardan da gerekli kurum ve kuruluşlara ulaştırmaya çalışırım.
Umarım 2006 yılı içinde Çankırı yaran ekibini Belçika'da ağırlamak mümkün olur.

Bundan önceki yıllarda Ankara Üniversitesi gençleri'nin oluşturduğu 'Semah' ı izlemiştim.
Bu konuda uzman profesorlerin katkı ve kareorafisi ile Anadolu kültürü ayakta alkışlanmıştı.
İçeriği, mesajı, kurgusu ve kadrosu ile Avrupa'da boy gösterebilecek bir Yaren ekibine acilen ihtiyacımız var.

Şu andaki ekibin yaş, iş ve eş durumunu, plan ve programını bilmediğim için yorum yapamıyorum.

Bence grup çok profesyonel olmalı. Ramazanda lokantalarda gösteri yapan semazen tipli yaklaşımlarla çalışan grupların hem ülkemize, hem de Çankırımıza zararı olur.
Bu konuda görüşlerinizi ve bilgilerinizi ulaştıran yarenlere şimdiden teşekkür ederim.

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git