Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Ahmet GÜLŞEN [Köşe Yazıları]
 
Çankırı KÖY kalmaya mecbur mu?(*)
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 16/03/2005 :  08:17:00        
Bu yazı Sabah Gazetesinin (21 mart 2005) tarihli nüshasında yayınlanmıştır.


Çankırı KÖY kalmaya mecbur mu?(*)

2004 haziranında Sabah Gazetesinde, Çankırı’ya üniversite kurulması konusunda önceden oluşmuş bir yanlış kanaati düzeltmek adına şahsım tarafından gönderilen bir tepki yazısıyla başlayan ve daha sonra Milletvekilimiz, Belediye Başkanımız ve diğer aydın Çankırılı’ların da katılımıyla süren kamuoyu oluşturma faaliyetimiz Sayın Yavuz DONAT’ın da dikkatini çekmiş ve bu konuya ayırdığı yazısında; "Eğer bir kent, üniversite denilince böyle heyecan duyuyorsa, o ülkenin aydınlık geleceğinden kimsenin kuşkusu olamamalıdır.” şeklinde taltif edilmiştir.

Ancak bugün gördük ki, faaliyetimiz neticesinde toplum nazarında ki olumsuz kanaat yıkılırken Devlet/politika cephesinde istediğimizi elde etmek mümkün olmamıştır. Yakın zamanda alınan bir karara göre 2005 yılı sonuna kadar üniversite kurulacak iller belirlenmiştir. Bu iller içersinde Çankırı’ya yer verilmezken komşu illerden Kastamonu ve Çorum üniversite hakkını hiç kuşkusuz elde etmiştir. Dolayısıyla üniversite kurulmasının bir planlama ve nihayetinde politik bir karar olduğu düşünüldüğünde, komşularının tümü üniversiteye sahip Çankırı için artık bu imkansız hale gelmiştir.

Oysaki sayın Donat’ın da gördüğü gibi Çankırı halkı üniversiteye kilitlenmişti. Belki ulusal/bölgesel gelişim politikaları içinde resmen ifade edilmese de Şehrin insanı kalkınma için üniversite kurulmasına şartlanmıştı. Çünkü halkımızın nazarımızda kalkınmanın yegane lokomotifi üniversite idi. Sosyo- ekonomik gelişmişlik sıralamasında 59 ncu il olan Çankırı, 1972 yılında kalkınmada öncelikli yöre statüsüne alınmış ve bu güne kadar da kabuğunu kıramamıştır. Son teşvik kanunu ise bitkisel hayattaki hastaya merhem mukabili çözüm olmuştur ancak. Bu gün üniversite hayalinin son bulmasıyla tümüyle karamsarlığa düşen bu fakir şehrin insanına Devletin yeniden bir umut vermesi, yol göstermesi gerektiğine inanıyoruz..

Buradan Çankırı’nın kaderine yön verme yetkisine sahip Devlet yetkililerine, politikacılara, yerel yönetime ve aydınlara soruyorum; üniversite beklentisine hiç ulaşamayacağını gören Çankırı halkı şimdi hangi “kalkınma lokomotifini” seçmelidir.

(*)KÖY: Kalkınmada Öncelikli Yöre

Ahmet GÜLŞEN
Mali Müşavir

Ahmet GÜLŞEN

hatce18
Okur


çankırı
20 Cevap
Gönderim - 16/03/2005 :  08:49:55     
  Ahmet bey herkesin gördüğü bu durumu Ankaradaki yani 123 km ötedeki Etkili ve Yetkili insanlar neden görmüyor yada görmek istemiyorlar bilmiyoruz. Ama bilinen şeyler ortada:
- Çankırılı Vatanına, Milletine sadık ve her zaman devletin yanında, devletimiz en iyisini bilir diyor.
- Çankırılı Türkiyenin mübalasız vatanı için en çok şehit veren ili, vatanı için gözünü kırpmadan doğuda şehit yada gazi olmaya giden evlatları ile dolu tek ili. Unutulmasın ki hala törer devam ediyor. Kim ne derse desin Komutanlar öyle diyor.
- Çankırılı bir iş adamı duyulmuş mu ki, haksız ihale alsın, devleti dolandırsın, devletini hortumlasın, vergisini vermesin. Ben duymadım!
- Çankırılı bir insan duyulmuşmu ki yasa dışı olaylara katılsın devletine baş kaldırsın.
Yok kardeşim yok Çankırılının sabrı artık iyice tükendi.
Hani bir söz vardır! Eğer Çankırılının Ayranı bir kabarırsa ne Ankaradaki etkili ve yetkililer durabilir nede başkası. Yeter artık Çankırılının hakkını teslim edin Çankırılıya en başta ÜNİVERSİTESİNİ kurun artık.

Sürçü Lisans ettikse affola!!!
Selamlar Saygılar

HER ŞEY ÇANKIRI İÇİN  sayfa başına git

Sefer Toruk
Çankırı Gönüllüsü


ankara
154 Cevap
Gönderim - 17/03/2005 :  10:14:29       
  Herkes şapkasını önüne koyup bir daha düşünsün.
Bu iş niye olmuyor diye.

(daco)Sefer TORUK  sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye


Izmir
301 Cevap
Gönderim - 17/03/2005 :  14:52:23       
  ...
Gençlerin hepsi, istisnasız, liseyi bitirir bitirmez şehirden kaçmayı düşünüyorlar, çünkü birbirlerinin kara kaşlı, ablak, temiz yüzlerini sevmiyorlar. Burası Çankırı. Anadolu'nun ta göbeği. İnsan soruyor, Köy Enstitüleri kapanmasaydı böyle mi olurdu, diye...

Burası Çankırı, 1920'nin Ankarası. Vatansever, dindar, insanlar, yaren kültüründen kalma kuru bir nezaketleri var, geleneklerine bağlı. Tüm bu saydığımız değerleri onbeş kelimelik bir dil içinde ifade ediyorlar. Yani;DEVLET, VATAN, ALLAH, BAYRAK, BÖLÜCÜ, VATAN HAİNİ...Aslında hepsi tek bir kelime: Kara Çıban. Zır cahil, kara bir iman. Bu onbeş kelime aynı zamanda zihinsel şifreleri. Bu şifreleri Ankara'nın ..., .., ..., ...., gibi partileri çok profesyonelce elli yıldır kullanıyor ve birbirlerine deli gibi aşıklar...


Yukarıdaki yazı NİHAT GENÇ'İN "Köpekleşmenin Tarihi" Kitabının 211. sayfasında ki "Sonuç olarak: Çankırı Özlem Seyahat" bölümünden alınan iki parağraftır.

Düzenleyen - izencirci on 17/03/2005 14:54:30

 sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 21/03/2005 :  08:02:57         
  Yukarıdaki yazım bugün (21 mart 2005) tarihli Sabah Gaztesinde yayınlanmıştır.

http://www.sabah.com.tr/yaz15-10-126.html

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü


çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 21/03/2005 :  11:08:31       
  Başkentin yanında olupta bu kadar hizmet fakiri olmanın vebali kimin , kimlerin ?

Hasan BAKIR  sayfa başına git

ertugrulyesildal
Yetkili Üye


Antalya
75 Cevap
Gönderim - 21/03/2005 :  13:17:36     
  seçim 2002 çalışmaları sırasında en çok üzüldüğüm konulardan birisi Kavvelerde vakit öldürmeye çalışan işsiz gençlerin durumu idi.
Şehir merkezinde yaklaşık 65 kahvehanede de manzara aynı idi. her masada 4 genç okey, maça kızı kig vs. gibi oyunlar oynuyor; masanın 4 köşesinde de kornerciler bulunuyordu.(oyunu seyredenlere verilen ad)
yaşları 20 ile 30 arasında olan kimisi lise mezunu,kimisi ünivesite mezunu işsiz bir gençlik ordusu...
Her seçimde birileri tarafından kandırılan işsizliğe çare bulma umuduyla farklı tercihlerde bulunan gençlerimiz...
Ve sonunda çareyi büyük şehirlere göçte bulan insanlarımız, bizim insanlarımız...
İnsan talihimiz mi makus yoksa tercihlerimiz mi diye düşünmeden edemiyor.

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git