Çankırı Araştırmaları Sitesi | Yazılar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
 

www.cansaati.org

   
 
 Ana Sayfa >> Yazılar >> Şehrin İnsanı >> Yakyn Dönem Ki?iler >> Şefik AŞIKOĞLU

 
Başlık: Şefik AŞIKOĞLU

1 Nisan 1949 resmi doğum tarihi. Sofuahmetgil sülalesinden Salih Çavuşun oğlu Alinin ilk evladı. Bir kız iki erkek kardeşi var. Kendisinden sonra dünyaya gelen iki kardeşi çocukken vefat etmiş. Çok sevdiği ve elinde büyüdüğü anneannesi Çırak Ayşe ve dedesi Deli Şavkı! Onların dizi dibinde ve terbiyelerinde büyüdü. Babası İstanbul'da sırtında semeri yük taşıyarak köyün geçimini sağlamakta.
İlkokulu köyde okudu. Daha sonra İstanbul'a babasının yanına okumaya gitti. Bir müddet bir cami altındaki derme çatma yurtta cami hocasından dersler aldı ve ardından İstanbul İmam Hatip Okulunda öğrenimine devam etti.
İstanbuldaki eğitim hayatına Risale-i Nur'lar ile tanıştı, medreselerde kaldı, hizmetlerde bulundu. Bu medrese hayatında rahmetli Üstad Bediüzzaman'ın cübbesi ile namaz kıldırdığını ve Zübeyr Abi ile tanıştığını söylerdi. Bir çok ilim ve irfan meclislerine katılma fırsatını yakaladı. Sosyal faaliyetlerde bulundu. Bir öğrenci kuruluşu olan M.T.T.B'de Ortaöğrenim Başkanlığı ve Sekreterliği gibi görevlerde bulundu.


Lise sonrası irdiği üniversite sınavı ile Erzurum Yüksek İslam Enstitüsünde öğrenimine ve mücadelesine devam etti.
Asıl kimliğinden uzaklaşan, millet olma, ümmet olma ruhunu, anlayışını kaybeden Müslüman Türk Milleti'ne kaybettiği kimliğini kazandırmayı gaye edindi. Kul ve ümmet olma bilincini çevresine yerleştirmeye çalıştı.
1974'de mezun oldu ve Ankara Müfti Muavinliği görevi ile memuriyet hayatı başladı. Bu arada evlendi ve ardından askere gitti. Askerlik dönüşü Milli Eğitim Bakanlığı'na geçti.
1976, Adıyaman. Kız Meslek Lisesi ve İmam Hatip Liselerinde öğretmenlik yaptı. Adıyaman'da iken Menzil'e vardı.
1979'da kendi isteği ile Çankırı'ya geldi. Çankırı Lisesinde görev yaptı bir sene kadar.
1980'de Kurşunlu İmam hatip Lisesi Müdürlüğü'ne atandı. Bu dönemde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne de vekalet etti.
Müdürdü, Milli eğitim Müdürü idi; ama hepsinden öte bir öğretmendi, hocaydı, vazgeçemezdi bildiğinden ve bildiğini bildirmekten, vazgeçmedi de.
1982... Dile getirdiğimiz hakikatlerden her zaman rahatsız olanlar olacaktır, milleti kendi dünyevi menfaatleri uğruna muhtaç olduğu hakikatlerden , bilinçten uzak tutmak isteyenler karşınıza çıkacaktır. Çıktı da. İftiralar, ihanetler... Hakkın rızası için çıkılan yolda kervanın sadece birkaç kişiden ibaret olduğunun anlaşılması, dava lafazanlarının ortaya çıkması. Zorlu geçen dört ay... Kurşunlu... Sürgün ve ardından aklanma.
1983, Edirne Uzunköprü. İmam hatip Lisesi öğretmenliği ve davada, niyette samimiyetin ifadesi sürgün sonrası, ihanet sonrası bahşedilen nimetler... Yüce Rabbimiz Kurşunlu'da uğranılan ihanet sonrası bu bereket ovasında tahmin edilemeyecek nimetlerle rızıklandırdı.
1986. Büyükoğlu Çankırı Anadolu Lisesi'ni kazandı diye tayin istedi ama engel olmak istediler. Önce İkizören Ortaokuluna göndermek istediler ama muvaffak olamadılar. Ilgaz Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu Müdürlüğüne atandı. Bu dönemde ailesi Çankırı'da kedisi Ilgaz'da...
1987. Ayrı geçen bir yıl sonra Çankırı İmam Hatip Lisesi öğretmenliğine geldi.
25.12.1997 Perşembe. Her vakit Her vakit ağrırdı. O gün daha şiddetli ağrı hissediyordu, dayanılmaz bir sızı. Evvelki gece bir sohbet mekanında cereyanda kalmış ve omuzlarını üşütmüş, omuzları tutulmuşu. Şiddetli baş ağrısı ense kısmında ama omuzları tutulduğundan ona veriyor. Bütün ısrarlar rağmen derslerine giriyor, başını kalorifer peteklerine dayayarak Kur'an-ı Kerim dersini dinliyor. O gün nöbetçidir ve nöbetini tutuyor, tutma denildiği halde. Mutad baş ağrısı diye doktora gitme tekliflerini reddediyor sırf derslerine devam etmek için. Vazifesinden ayrılmıyor sonuna dek. Zaten ne kadar rahatsız olursa olsun okuluna gider, derslerine girerdi. Ve ders sonrası öğrencilerinden, okulundan son kez ayrılır.

Ertesi gün...
Aksayarak ayrıldığı okuluna gözü yaşlı, kalbi buruk talebelerinin omuzlarında geldi ve gözyaşları, dualar ile uğurlandı.
Oğlu Ali Aşıkoğlu'nun kaleminden...
Şefik AŞIKOĞLU anısına yazılan kitap....Not: Şefik AŞIKOĞLU'nun anısına Diriliş Gülü adlı bir kitap Cansaati.Org ekibi tarafından 1998 yılında hazırlanmıştır. Önsözüne e-kitaplar bölümünde yer verdiğimiz eserde kendisinin şiirleri, hikayeleri ve diğer yazıları ile hakkında yazılmış makaleler bulunmaktadır.
Arzu edenler Diriliş Gülü adlı kitabı Çankırı Vefa Kitapevinden temin edebilirler.


Hit: 455
Oylama: Oy Puanı: 10 Oy Sayısı: 2 (Puan aralığı: 1 = çok kötü, 10 = çok iyi)
Eklenme Tarihi: 29/05/2003
Yazan/Kaynak: Ahmet GÜLŞEN
Yazanın Emaili/websitesi: www.cansaati.org
Gönderen: admin
Yorumlar: 0 Yorumlar |


Geri Dön
İlgili Diğer Makaleler
Ahmet TELLİ

Ali Mutlu/Ali Baba

ÇANKIRILI BİR KEMENÇE VİRTÜOZU:RUŞEN FERİT KAM

Dr. BEKİR MUTLU

Dr. Fikret AYTAÇ

DR. NURETTİN AKMAN

Dr. Ömer Faruk Recep

Dr.Mustafa ŞÜKRÜ ELEKDAĞ

EKREM UYKUCU

Erol ÇAKIR

Hikmet KARABULUT

ILGAZLI BİR AYDININ ARDINDAN

Mehmet Ali ARSAN

MEHMET SAKİNER / İDEAL BİR EĞİTİM ADAMI

Merih TEKİN BENDER

MUSTAFA ÖZCAN GÜNEŞDOĞDU

NEVZAT AYAZ

Org. İsmail Hakkı Karadayı

Ömer TOPUZ

Prof . Dr. Altan TÜZÜNER

Prof.Dr. Cemalettin Yaşar ÇİFTÇİ

Selahattin İNAL

SİMİTCİ HASAN AMCA

Süreyya Ayhan

Şefik AŞIKOĞLU

ŞEHRİN SOYLULARI / AŞIK (Ağzıyla Kaval Ç alan Aylak)

ŞEHRİN SOYLULARI II / CAV CAV CAVUK HALIL

ŞEHRİN SOYLULARI II/ Deli Affe (Çöpcü Affe)

ŞEHRİN SOYLULARI II/Deli Affe (Çöpcü Affe)

ŞEHRİN SOYLULARI ya da BİZİMKİLER I / Deli Adnan

ŞEHRİN SOYLULARI ya da BİZİMKİLER III/ HOP MEMDUH

ŞÜKRAN PEKMEZCİ

TUNCAY YALIN

Turgay Başyayla

ZEKİ BABADAĞ (Teksaz Zeki)


Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git