Çankırı Araştırmaları Sitesi | Yazılar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
 

www.cansaati.org

   
 
 Ana Sayfa >> Yazılar >> .Şehir Yazıları >> Politika Yazıları >> Hastalıklı Şehir

 
Başlık: Hastalıklı Şehir

Recep Gülşen

(EL-MEDİNET’ÜL MERİDA)

Kendimiz gibi şehirleri de çürütüyoruz. Hormonlu gıdalarla nasıl midemizi, gövdemizi şişirmişsek, bedenimizi allak bullak edip sağlığımızı bozmuşsak, aynı şekilde şehirleri de şişirdik ve allak bullak ettik. Şişman ama sağlıksız, geniş ama bunaltıcı, kalabalık ama birbirine yabancı insanlarla dolu şehirler çıktı ortaya. Biz şehirleri böyle kurduk, şimdi şehirler bizi kurguluyor. Artık pirincin taşını ayıklamakla uğraşmak zorundayız.

AB-İKÖ Toplantısında Hasan bin Tallal bunu çok veciz bir şekilde ifade etmişti 11 Eylül saldırılarını kastederek; “Teröristleri biz yetiştirmedik, onlar sizin hastalıklı şehirlerinizde yetiştiler” demişti. Öyle ya insanın yetişmesinde en önemli faktörlerden biri de fiziki ve sosyal olarak çevre ve toplum. Erdemsiz insanların çoğunlukta olduğu bir toplumda erdemli ve faziletli bir insan yetiştirmek imkansız denecek kadar zor değil mi? Çarpık yapılarla örülmüş bir şehirde dengeli ve sağlıklı insanlar bulmak kolay olmasa gerek. Öyleyse hastalıklı şehirlerin terörist virüslerinden nasıl kurtulabiliriz? Hastalıklı şehirlerde sağlıklı insanlar olarak nasıl yaşayabiliriz? Erdemsiz toplumda nasıl erdem ve faziletle donanabiliriz? Dolayısıyla şehirleri nasıl tedavi edebiliriz? Kendimizi ve şehrimizi nasıl imar edebiliriz?

Bütün bunlar çözümsüz sorunlar değil.

Şehirler maddi ve manevi boyutlarıyla da ele alınmalı. Bu anlamda önce şehirlerimizin fiziğini, maddi anlamda yapısını, özel ve kamu alanlarını insani bir forma dönüştürmemiz gerekiyor. Manevi boyut buna paralel olarak zaten gelişecektir. Herkes bulunduğu konumda ne yapabilecekse önce insani kaygılarla hareket etmeli, insana saygıyı ve insanca yaşayabilmeyi esas almalıdır. Bu sebeple insanımızı bu hassasiyetle yetiştirmek ve donatmak gerekiyor. İnsanın fiziki olarak yetiştirilmesi bir şekilde sağlanabiliyor, ancak (bunca refaha ve zenginliğe rağmen) insanın manevi yanı bomboş kaldığı için bunalımlar, dengesizlikler ve ahlaksızlıklar içerisinde bocalayan amaçsız ve hedefsiz kitleler ortaya çıkıyor. Böyle insanların kurduğu şehirler de bunalımlı ve dengesiz şehirler haline geliyor.

Şehrin insanının, manevi boşluğa düşmeyecek şekilde yetişmesini sağlayacak bir eğitim verilmeli ve bunun ortamı hazırlanmalı. Şehirlerimizi terörist virüslerden korumak ve hastalıklardan kurtarmak için hepimiz birer aşı olmalı, şehrin hasta kısımlarını imar etmeliyiz.

Çünkü;
Biz sağlıklı olursak şehirlerimiz de sağlıklı olacak...
Biz dengeli olursak şehirlerimiz de dengeli olacak...
Biz hayat dolu olursak şehirlerimiz de hayatla dolacak...
Biz kendimizi imar edersek O şehrimizi imaret eyleyecek...
Sonuçta iş gelip “biz”de düğümleniyor.


Hit: 251
Oylama: Oy Puanı: 0 Oy Sayısı: 0 (Puan aralığı: 1 = çok kötü, 10 = çok iyi)
Eklenme Tarihi: 31/05/2003
Yazan/Kaynak: Recep GÜLŞEN
Yazanın Emaili/websitesi: n/a
Gönderen: admin
Yorumlar: 0 Yorumlar |


Geri Dön
İlgili Diğer Makaleler
“ÇANKIRI’YA ÜNİVERSİTE KURULMASINI İSTİYORUZ” İMZA KAMPANYASINDA SON DURUM

APOLLON ve DİONYSOS

BAŞBAKAN'DAN ÇANKIRILILARA FAKÜLTE SÖZÜ

Çankırı’nın Faydalanabileceği Teşvikler

Hastalıklı Şehir

iki konuda...

Kim Söyliyecek

Milletvekillerine Genel Sorular

SAVAŞIN GELECEĞİ

SAYIN HİKMET ÖZDEMİR'E AÇIK MEKTUP

SAYIN ÖMER SAĞLAM'A CEVAP

TEBRİK-TEŞVİK-TEKLİF

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git