Çankırı Araştırmaları Sitesi | Yazılar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
 

www.cansaati.org

   
 
 Ana Sayfa >> Yazılar >> .Şehir Yazıları >> Politika Yazıları >> Milletvekillerine Genel Sorular

 
Başlık: Milletvekillerine Genel Sorular

Kalkı
1- Sizce Çankırı’nın sırasıyla ilk beş sorunu nedir?

2- Çankırı için bir -ilk altı ay ve ilk yıl- geçerli olacak acil eylem planınız var mı?

3- Seçilmeden önce Çankırı sorunları ve çözüm yoları için Partide çalışmalar yaptınız mı yoksa sorunlarla ilk kez mi karşı karşıyasınız.

4- Şahsen çalışma prensibiniz ne olacak, parti sizden ulusal politikada mı yarar sağlamak istiyor yoksa yerel politikada mı?

5- Kalkınma modeliniz hangi yönde olacak; Şehir merkezi mi kuvvetlendirilecek yoksa potansiyel ilçelere mi öncelik tanınacak.

6- Şehir merkezi ve ilçeler bazında ayrı ayrı olarak kendi gelişmelerinde temel amil ne olmalıdır. Yani Kurşunlu’da tarım, Ilgaz’da ticaret Korgun’da sanayi gibi belirli bir yönlendirme olacak mı?

7- Şehrin vizyonunda ne olacak, Çankırı bir “Sanayi Şehri” mi, bir “sayfiye kenti” mi, bir “turizm (gezinti) şehri” mi yada bir “üniversite kenti” mi olacak. Şehir sınıflamalardan hangisinde yer almalıdır. Plan ve programlarınızda böylesi bir ayrıntı düşünüldü mü?

8- Şehrin sit alanları konusunda görüşleriniz nedir. Çankırı’da ki nispeten zengin tarihi mirasın yeniden kazanımında ve korunmasında yapacağınız herhangi bir eylem planınız var mı?

9- Sosyal bünyenin kuvvetle inkişafı için, kültür ve sanatın gelişimi açısından Çankırı’yı nasıl buluyorsunuz, konuyla ilgili hareket planınız ne olacak,

10- Sivil toplum teşekküllerini devlet yönetiminde –katılımcı demokrasi- anlayışında nasıl görüyorsunuz, şehrin yönetiminde sivil oluşumlardan destek alacak mısınız. Alacaksanız bu ne tür bir destek olacak?

11- Biz Çankırı’da ağaçlandırmanın ihtiyaç olduğunu ve potansiyelinde var olduğunu biliyoruz, örneğin Su deposu mevkiinde ağaçlandırmaya, hatta “milli park” yapmaya müsait bir potansiyel duruyor, Hıdırlık tepesi ayrı bir imkan bu gibi çevre koruma ve zenginleştirme konuları için Belediye’ye yön vermeyi, harekete geçirmeyi düşünüyor musunuz. Aynı şey ilçeler için de geçerlidir.

12- Çankırı’nın ulaşım sorunu açısından olağan söylenebilecek şeylerden öte bir hedefiniz ve alternatifiniz var mı?

13- Son dönemde de gündeme gelen fabrikaların kapanması konusunda neler yapacaksınız, organize sanayi bölgelerine daha fazla yatırım çekilmesi konusunda somut düşünceleriniz var mı?

14- İş gücünün şehir dışına kaçmasını engelleme ve var olan işsizliği önlemede birinci derecede önceliği hangi çalışmalarda görüyorsunuz.

15- 2001 verilerine göre tarımsal alanda 85000 dekar kullanmaya müsait olan ama boş bırakılan topak bulunmaktadır, tarımın ve ormancılığın gelişimi konusunda ilgili bakanlıkların yaptığı/yapacağı sıradan planlamalardan öte sizlerin ayrıca bir görüşünüz olacak mı?

16- Çankırı’nın sorunlarına yönelik yapılmış tarih, ekonomi, politika alanında çalışmalardan haberdar mısınız. İktidarınız döneminde üniversitelerde lisans, lisans üstü ve hatta doktora sevilerinde yapılacak tez ve araştırma programlarında Çankırı’nın konu edilmesi yönünde dolaylı-direkt yönlendirme, teşvik sağlama ve bunları planlama konusunda bir çalışma yapılması gerekliğine inanıyor musunuz.

17- Çankırı’nın sorunlarına hakim olduğunuza ve çözüm üretebileceğinize inanıyor musunuz. Beş yılın sonunda bırakacağınız Çankırı’nın ulaşacağı seviyeyi nasıl kurguluyorsunuz.

18- Çankırı dışında yaşayan hemşehrilerimizin Çankırı’ya ilgisini ve iletişimini artırmak için düşünceleriniz nelerdir? Ki önemli ve nitelikli bir kitle Çankırı dışında yaşamaktadır. Bu kitlenin Çankırı’yla sosyal, ekonomik, kültürel bağı nasıl pekiştirilebilir? Yapılmakta olan bazı etkinlikler (festivaller vb.) bu katkıyı sağlamakta yeterli midir? Daha başka etkinlikler fuarlar, kongre ve konferanslar, anma ve kutlamalar yapılamaz mı? Özellikle yatırımcı hemşehrilerimizin Çankırı’ya yatırım yapmaları teşvik edilemez mi?

19- Çankırı, Başkent’in hemen yanı başında ama yıllardır bir çok nimetten uzak yaşamaktadır. Bunlardan biri de doğalgaz. Çankırı’ya doğalgazı getirmek için çalışmalarınız olacak mı? Sizce Çankırı doğalgaza ne zaman kavuşacak?

20- Bir öneri ve düşünceleriniz: Milletvekillerinin şehrin yönetiminde oluşturacakları politikalara yön vermek, kurgulanan politikaların uygulamalarını takip etmek, sonuçlarını değerlendirmek amacıyla bir sivil insiyatif ile Çankırı’ya gönül vermiş yada bu yolda çalışma azminde olacak bilim, sanat, iş dünyası ve emekli bürokratlardan, hatta idari, siyasi, hukuk bilimleri öğrencilerinden oluşan bir “Sivil İl Danışma Meclisi” oluşturmak. Böylesi bir çalışma Çankırı’nın siz Vekiller ve bürokratlar tarafından yönetilmesinde olumlu katkı sağlayabilir mi?


Hit: 260
Oylama: Oy Puanı: 0 Oy Sayısı: 0 (Puan aralığı: 1 = çok kötü, 10 = çok iyi)
Eklenme Tarihi: 30/05/2003
Yazan/Kaynak: Ahmet GÜLŞEN
Yazanın Emaili/websitesi: www.cansaati.org
Gönderen: admin
Yorumlar: 0 Yorumlar |


Geri Dön
İlgili Diğer Makaleler
“ÇANKIRI’YA ÜNİVERSİTE KURULMASINI İSTİYORUZ” İMZA KAMPANYASINDA SON DURUM

APOLLON ve DİONYSOS

BAŞBAKAN'DAN ÇANKIRILILARA FAKÜLTE SÖZÜ

Çankırı’nın Faydalanabileceği Teşvikler

Hastalıklı Şehir

iki konuda...

Kim Söyliyecek

Milletvekillerine Genel Sorular

SAVAŞIN GELECEĞİ

SAYIN HİKMET ÖZDEMİR'E AÇIK MEKTUP

SAYIN ÖMER SAĞLAM'A CEVAP

TEBRİK-TEŞVİK-TEKLİF

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git