Çankırı Araştırmaları Sitesi | Yazılar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
 

www.cansaati.org

   
 
 Ana Sayfa >> Yazılar >> .Şehir Yazıları >> Politika Yazıları >> TEBRİK-TEŞVİK-TEKLİF

 
Başlık: TEBRİK-TEŞVİK-TEKLİF

TEBRİK-TEŞVİK-TEKLİF

Mahalli seçimler sonuçlandı. Gayr-i Resmi sonuçlara göre Çankırı’mızda sayın İrfan DİNÇ Belediye Başkanlığı’nı kazanmış durumda. Kendisini tebrik ediyor çalışmalarında başarılar diliyorum. Diğer partiler ve adaylar kazanmış olsalardı aynı başarıyı onlar için de dilerdim tabi ki. Burada mesele, o aday, bu parti kazanmış meselesi değil Çankırı’mızın kazanmış olması meselesidir. Sonuç Çankırı ve Çankırılılar için inşallah hayırlı olur.

Burada Sayın İrfan DİNǒe birkaç söz söylemek istiyorum. İnşallah tereciye tere satma şeklinde anlaşılmayız. Temennim, Sayın İrfan DİNǒin, görev yapacağı 5 yıl boyunca soyadına yakışır bir vaziyette “DİNǔ kalmasıdır. Kanaatimce bu dinçlik, dinç kalmak ve yıpranmamak için çalışmadan öylece bekleyerek, bulduğuyla yetinerek ve eskilerle oyalanarak değil, daha çok çalışarak ve yeni yeni projelere imza atarak elde edilebilir. Yani “Çalışan demir ışıldar” ata sözüne uygun olarak Sayın İrfan DİNǒde gençliğinin vermiş olduğu enerjiyi hizmete tahvil ederek genç ve dinç kalmak zorundadır. Çünkü şehrimizin ve insanlarımızın buna ihtiyacı vardır. Yoksa bulduğuyla yetinerek ve statükoyu muhafaza ederek artık bir yerlere varılmıyor. Demokrasi denilen rejim, binmesini bilenler için uysal bir doru kısrak, binmesini bilmeyenler içinse tıpkı bir küheylan at gibidir. Binmesini beceremezseniz mutlaka düşersiniz. Ya da bu küheylan sizi aynı bir rodeo atı gibi silkeler bir tarafa fırlatır. Demokrasi denilen atın yegane yemi ise hizmettir. Eğer hizmet etmeyi beceremezseniz günün birinde siz de düşmek zorunda kalırsınız.

Sayın İrfan DİNÇ bugünden itibaren, sadece kendisine oy verenlerin ve AKP’nin Belediye Başkanı değil, sağcısıyla, solcusuyla, zenginiyle, fakiriyle, eğitimlisiyle, eğitimsiziyle, sağlamıyla ve sakatıyla bütün Çankırılıların Belediye Başkanıdır. Dolayısıyla Sayın İrfan DİNÇ, bugünden itibaren üstündeki AKP etiketini, cebindeki AKP kimliğini ve yakasındaki AKP rozetini bir tarafa bırakmak, üstündeki AKP’lilik elbisesini ise evindeki gardrobuna asmak zorundadır. Çankırı halkının ise parti ve siyasi görüş farkı gözetmeksizin Sayın İrfan DİNǒe sahip çıkmaları ve ona saygı göstermeleri şarttır. Kaliteli ve etkili hizmet ancak bu şekilde gerçekleşebilecektir.

Esasen Sayın İrfan DİNǒin, almış olduğu eğitim gereği; Cenab-ı Allah’ın Kur’an’da dile getirmiş olduğu “Bütün Mü’minler kardeştir” şeklindeki ilahi buyruğa ve Hz. Peygamber’in “Komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir” ve “Bir insan, kendi nefsi için istediğini din kardeşi için de istemedikçe gerçek anlamda Mü’min olamaz” şeklindeki prensiplere uygun olarak tarafsız ve bütün gruplara eşit mesafede hizmet edeceğine yürekten inanıyoruz Sayın İrfan DİNÇ, yine almış olduğu eğitim gereği gayet iyi bilmektedir ki; o adaletiyle ün yapmış, iyiliği kötülükten ayırmada son derece titiz olduğu için kendisine “FARUK” lakabı verilen Halife Hz. Ömer bile “Ey Müslümanlar, adaletinden emin olduğunuz Hattap Oğlu Ömer eğer işlerinde bir hata yaparsa veya yanlış bir yola saparsa ne yaparsınız!” şeklinde bir soru yönelttiğinde arkadaşları hiç düşünmeden ellerindeki mızrakları ve bellerindeki kılıçları göstererek “Ey Emir’ül Mü’minin, eğer Halife Ömer işlerinde bir hata yaparsa onun hatasını mızraklarımızla düzeltiriz, eğer yanlış bir yola saparsa onu kılıçlarımızla doğru yola sokarız!” demişlerdir. Sayın İrfan DİNÇ de kendisini Hz. Ömer’in yerine, Çankırı halkını da ashabın yerine koyarak hizmet vermek zorundadır. Halktan gelen tenkitlere mutlaka kulak asmak, gereğini yapmak, muhtemel yanlışlarda ısrar etmemek mecburiyetindedir. Çankırı halkının elinde mızrak, belinde kılıç yoktur ama, onlardan daha etkili ve tesirli bir silah olan “OY” hakkı vardır. Çalışmayarak ve kendisine hizmet etmeyerek ya da partizanlık yaparak yanlış yola saban Belediye Başkanını oylarıyla doğru yola sokmakla kalmaz, uçurumdan aşağı bile atar. Demokrasi Tarihinin çöplüğü, bu kabil Belediye Başkanları ile doludur. Bunu hemen herkes gibi Sayın İrfan DİNÇ de, Türk halkı da, Çankırılılar da bilmektedir. Türk halkı artık siyasi yönden bir hayli bilinçleşmiş, ve ne mutlu ki Türk Halkı artık uyanmıştır, sürü olmaktan sıyrılmıştır.

Evet seçimler bitti, sıra geldi çalışmaya: Bundan aylar önce yarenmeclisi@yahoogroups.com sitesinde de bu konuyu gündeme taşımıştım. Bir çok arkadaşım da benzer konulara temas ettiler. Propaganda döneminde Sayın Belediye Başkan adaylarından bazılarının da bu konulara temas ettiklerini duydum. Ben burada konuyu bir kez daha yenilemekte fayda mülahaza ediyorum. Tekrar etmekte fayda var, insanlar unutabilir. “Hafıza-i beşer, nisyan ile mâlüldür” sözü boşuna söylenmemiştir. Esasen Türkiye’mizde, seçimlerden sonra unutma hastalığı Türklere has sari bir hastalık halini almış bulunmaktadır! Yine unutma hastalığı olanlar için Arapça-Türkçe karışımı ne güzel söylemişler; “Et tekrâr’ü vel ahsen ve lev kâne yüz seksen” diye. Neyse biz gelelim tekliflerimize:

1- İÇME SUYU: Düğünde bayramda gittiğimizde Çankırı’nın suyunu içmekte zorlanmaktayım. Çünkü Çankırı’nın suyu çoraktır, tuzludur kardeşim. Belediye en kısa zamanda temiz, kaliteli ve içilebilir vaziyette bir suyu Çankırı’mıza getirmelidir.

2- ÇEVRE KİRLİLİĞİ VE HİJYEN: Çevre kirliliği ve hijyen konularında şehrimizin önemli sorunları vardır. Bu sorun, şehrimizden geçen çayların da ıslah edilmesine bağlı olarak en kısa zamanda giderilmelidir.

3- HAVA KİRLİLİĞİ: Çankırı’da yoğun bir hava kirliliği yaşanmaktadır. Bu sorun, kısa dönemde kaliteli kömür kullanılarak, uzun dönemde ise şehrimize Doğal Gaz getirilerek mutlaka önlenmelidir. Şehrin bir çanak içinde kurulu bulunması hava sirkülasyonunu büyük oranda engellemektedir. Dolayısıyla, şehrin bu coğrafi konumuna uygun ısıtma sistemlerine en kısa zamanda geçilmelidir.

4- HATALI ŞEHİRLEŞME: Çankırı’da inadına yanlış bir şehirleşme sistemi uygulana gelmektedir. Şehir ekilebilir durumdaki verimli topraklara doğru büyümektedir. Dolayısıyla bu topraklar israf edilmektedir. Ayrıca şehrimiz nispeten tuzlu ve sulak bir arazi üzerinde kurulu bulunmaktadır. Bu özelliği ile çökme tipi denilen depremlere açık vaziyettedir. İnşaat ruhsatları verilirken Belediye, şehrin bu özelliğini dikkate almak zorundadır.

5- ÇEVRE TANZİMİ VE TARİHİ DOKUNUN KORUNMASI: Çankırı Kalesi mutlaka yeniden ele alınmalı, şelale ve piknik alanlarıyla güzelleştirilmeli. Kalenin yamacındaki Mağara’dan başlayarak Kalenin zirvesine doğru bir sur örülmeli, söz konusu sur, Karatekin Türbesi’nin şehre bakan tarafına doğru daha alçak bir duvarla uzatılabilmelidir. Mağaradan kalenin zirvesine doğru yapılacak surun her bir burcu ayrı bir seyir yeri ve işletme olarak hizmete sokulmalıdır. Yani her burç ayrı bir cafe, lokanta, çay salonu, gözleme evi veya hediyelik eşya satış yeri gibi turistik değeri de olan küçük işletmeler olarak devreye sokulabilir ve her bir burç ayrı bir kişiye yap-işlet modeliyle ihale edilebilir. Keçiören Belediyesi tarafından Ankara Keçiören’de yapılan Estergon Kalesi bu konuda bir fikir verebilir. “Çankırılılar şehirlerine kale yapıyorlar şeklinde” doğması muhtemel tenkitlere aldırmadan bu işe başlanmalıdır. Kalenin eteklerinde bulunan eciş-bücüş yerleşim yerleri mutlaka kamulaştırılmalı ve yıkılarak ağaçlandırılıp gezinti ve piknik alanlarına çevrilmelidir. Buraların sahiplerine ise uygun bir yerde arsa tahsis edilerek kendilerine yardımcı olunmalıdır. Ulu Camii’nin çevresi mutlaka temizlenip açılarak park haline getirilmelidir. Bu bölgede tarihi ve turistik değeri olan eski binalar dışındaki fare yuvası niteliğindeki yapılar kesinlikle temizlenmelidir. Aynı temizlik İmaret ve Uzunyol çevresinde de yapılmalıdır. Ancak İmaretten Başlayarak Uzunyol boyunca uzanan bölgede tarihi ve turistik özelliği olan yapıların restore edilerek Safranbolu ve Beypazarı örneğinde olduğu Çankırı kültürünü yansıtacak biçimde turizme açılması imkanları da mutlaka göz önünde tutulmalıdır.

6- AĞAÇLANDIRMA: İlimiz büyük ölçüde yeşilden mahrum bir vaziyettedir. Dolayısıyla ilk önce şehrin içinden başlamak üzere bir ağaçlandırma seferberliği başlatılmalıdır. Bu konu TEMA Vakfı ve Orman Bakanlığı gibi kurum ve kuruluşlarla yakın ilişkiye geçilmeli, ancak öncelikle insanımız orman ve ağaç konusunda eğitilip bilinçlendirilmeli, halkımıza orman ve yeşil sevgisi aşılanmalıdır.

7- EĞİTİM, KÜLTÜR VE SOSYAL KALKINMA: Çankırılıların uzun yıllardır Üniversite beklentisi içinde oldukları bilinmektedir. Dolayısıyla bu konuda çok daha aktif olunmalı ve mevcut fakültelere yenilerinin eklenmesine çalışılmalıdır. Astsubay Hazırlama Okulu Çankırı’dan taşındığına göre ve söz konusu mekanlar ordu birlikleri tarafından da kullanılmayacaksa bu okulun iyi bir Üniversite Kampüsü olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca sosyal ve kültürel kalkınma için, Çankırı kültürünü tanıtmak için Belediye mutlaka çok daha yoğun bir faaliyet içine girmelidir. Şehrimizde tiyatro ve diğer gösteri sanatlarının sürekli sergileneceği bir mekana şiddetle ihtiyaç vardır, bu temin edilmelidir. Çankırı Kültürü’nün sadece “Yaren Kültürü”nden ibaret olmadığı bilinmeli ve diğer kültürel motiflerimiz de gün yüzüne çıkarılmalıdır.

8- ULAŞIM: Çankırı-Ankara arasındaki yol mutlaka gözden geçirilmeli, başlanan duble yol çalışması en kısa zamanda sonuçlandırılmalıdır. Ankara’da oturan eğitim ve kültürel yönden üst seviyede bulunan Çankırılıların şehrimize sık sık yol uğratmaları ve böylece şehrimizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına ivme kazandırmaları isteniyorsa ulaşım sorunu en kısa zamanda çözümlenmelidir.

9- EKONOMİK KALKINMA: Şehrimizin uzun yıllardır ihmal edildiği ve böylece geri kaldığı malumdur. İnsanlarımızın hayat standardının bir hayli düşük olduğu ve işsizliğin de Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu kesindir. Dolayısıyla yeni getirilen teşvik yasasından da istifade edilerek şehrimize yerli ve yabancı yatırımcı çekilmesine gayret edilmeli, bu bakımdan devletin sağlamış olduğu teşviklere mahalli teşvikler de eklenmelidir. Mesela; Korgun Organize Sanayi Bölgesi daha da geliştirilebileceği gibi yeni ve çok daha uygun sanayi bölgeleri oluşturulmalı, sanayi kuruluşlarına bedava arsa tahsisi ve her türlü alt yapı hizmeti getirilerek özendirici olunmalıdır. Başta Çankırı kökenli iş adamlarımız olmak üzere yerli ve yabancı yatırımcı kuruluşlarla birebir görüşmeler yapılarak şehrimize yatırım yapmaları konusunda ikna çalışmaları yapılmalı, mevcut iktidara üç tane milletvekiline ilave olarak belediye başkanlığını da vermek suretiyle tamamen teslim olduğumuz hatırlatılarak bu konuda azami derecede zorlayıcı olunmalıdır.

10- TOPLUMSAL DAYANIŞMA VE SOSYAL BARIŞ: Toplumsal kalkınmanın temelinde toplumsal barış ve dayanışma yatmaktadır. Zorluklar ancak birlik ve dirlikle aşılabilir. Türk tarihi bunun örnekleriyle doludur ve en yakın örnek de Milli Mücadele’dir. Dolayısıyla şehrimizin her yönden kalkınabilmesi içe fakir fukaramız gözetilmeli, onlara el uzatılmalı ve soyutlayıcı olunmamalıdır. Amaçlarda birlik ve beraberlik sağlanabildiği ölçüde ancak sonuca varılabileceği unutulmamalıdır. Şimdilik bu kadar. Saygılarımla. 29.03.2004

Ömer Sağlam


Hit: 336
Oylama: Oy Puanı: 10 Oy Sayısı: 1 (Puan aralığı: 1 = çok kötü, 10 = çok iyi)
Eklenme Tarihi: 29/03/2004
Yazan/Kaynak: Ömer Sağlam
Yazanın Emaili/websitesi: n/a
Gönderen: Ömer Sağlam
Yorumlar: 1 Yorumlar |

gön: korgun
29/03/2004
Çok yerinde bir teklif paketi..


Geri Dön
İlgili Diğer Makaleler
“ÇANKIRI’YA ÜNİVERSİTE KURULMASINI İSTİYORUZ” İMZA KAMPANYASINDA SON DURUM

APOLLON ve DİONYSOS

BAŞBAKAN'DAN ÇANKIRILILARA FAKÜLTE SÖZÜ

Çankırı’nın Faydalanabileceği Teşvikler

Hastalıklı Şehir

iki konuda...

Kim Söyliyecek

Milletvekillerine Genel Sorular

SAVAŞIN GELECEĞİ

SAYIN HİKMET ÖZDEMİR'E AÇIK MEKTUP

SAYIN ÖMER SAĞLAM'A CEVAP

TEBRİK-TEŞVİK-TEKLİF

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git